Były szef CBA w zarządzie PZU. Ernest Bejda funkcję zacznie pełnić 4 maja

Rada Nadzorcza PZU powołała do zarządu spółki Ernesta Bejdę, do niedawna szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Zobacz wideo Tarcza antykryzysowa za 100 mld zł. Borys: Nie jest to ślepy dodruk pieniądza

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej ("PZU SA", "Spółka") informuje, że w dniu 15 kwietnia 2020 roku Rada Nadzorcza Spółki podjęła uchwałę dotyczącą powołania Ernesta Bejdy w skład Zarządu PZU SA, powierzając mu pełnienie funkcji członka Zarządu PZU SA" - podało PZU w komunikacie giełdowym.

Były szef CBA do zarządu PZU

Ernest Bejda jeszcze dwa miesiące temu był szefem Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Na to stanowisko powołała go w 2016 roku ówczesna premier Beata Szydło. Jego kadencja skończyła się 19 lutego, a pełniącym obowiązki szefa tej instytucji został Andrzej Stróżny.

Ernest Bejda w 1997 roku skończył studia prawnicze na UMCS w Lublinie, a następnie aplikację prokuratorską w Warszawie. W latach 2000-2002 pracował w Generalnym Inspektoracie Celnym w Warszawie. Odbył też aplikację adwokacką i od 2004 roku prowadził własną praktykę. Od 2006 do 2009 roku był zastępcą szefa CBA, w 2010 r. został zwolniony ze służby w tej instytucji. Wrócił tam jednak w grudniu 2015 roku jako p.o. szefa, a 19 lutego 2016 r. został oficjalnie zatwierdzony na stanowisku zarządzającego Biurem.  Funkcję członka zarządu PZU będzie pełnić od 4 maja przez trzy lata. 

Rada Nadzorcza PZU 15 kwietnia podjęła też uchwałę uchylającą swoją wcześniejszą decyzję - z 13 marca 2020 roku - o powołaniu Małgorzaty Kot na funkcję członka zarządu spółki. Jak podaje PZU, stało się to "wskutek złożenia przez Małgorzatę Kot oświadczenia, dotyczącego wycofania zgody na zasiadanie w Zarządzie PZU SA". 

Więcej o: