PIT 2020. Ulga na dziecko, ulga na internet i wiele innych. Sprawdź, co można odliczyć przy rozliczeniu

Termin składania PIT został wydłużony do 31 maja. Jak co roku podatnicy mają prawo skorzystać z licznych ulg podatkowych. Na co warto zwrócić uwagę?

Pierwotny termin składania zeznań podatkowych miał minąć 30 kwietnia, ale minister finansów zdecydował się wydłużyć termin o miesiąc. Można to zrobić za pomocą usługi "Twój e-PIT", dzięki czemu skrócony do 45 dni będzie czas oczekiwania na zwrot nadpłaty podatku. Ponadto, przypominamy, że podatnicy mają prawo skorzystać z licznych ulg podatkowych (trzy nowe w tym roku). Przed złożeniem dokumentów warto się zaznajomić z tym, jakie ulgi nam przysługują. Może to pozwolić na zaoszczędzenie kwoty nawet rzędu kilku tysięcy złotych. 

Zobacz wideo PIT 2020. W tym roku są trzy nowe ulgi. Sprawdzamy z doradcą podatkowym, jak je rozliczyć

PIT 2020. W tym roku pojawiły się trzy nowe ulgi podatkowe

Najważniejsza zmiana to wprowadzenie zwolnienia z odprowadzania podatku dochodowego dla osób, które nie mają ukończonych 26 lat - tzw. ulga dla młodych.  Z ulgi skorzystać mogą ci podatnicy, których roczny dochód nie jest wyższy niż 85 528 zł (w tym roku limit wynosi 35 636 zł, gdyż ulgę wprowadzono w trakcie 2019 roku). Ważny jest również tryb zatrudnienia, gdyż skorzystać z niej nie mogą m.in. osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą.

>>> Dowiedz się więcej: Ulga w PIT dla młodych pracowników. Od kiedy można z niej skorzystać? Kto może to zrobić?

Kolejnymi nowościami są ulga termomodernizacyjna oraz możliwość odliczenia darowizny na cele edukacji zawodowej (maksymalnie 6 proc. osiągniętego dochodu). Pierwsza z nich dotyczy osób, które zdecydowały się przeprowadzić remont domu, dzięki któremu spadnie wydatek energetyczny. Limit kosztów wynosi 53 tys. zł, a odpisać można sporą część usług i towarów. 

PIT 2020. Na jakie ulgi podatkowe warto jeszcze zwrócić uwagę? 

Z wielu ulg podatnicy korzystają od lat. Do takowych zaliczyć można m.in. ulgę na dziecko. Przypominamy, że istnieje możliwość odpisania kosztów korzystania z internetu. Z tego tytułu można odliczyć 760 zł, ale tylko dwukrotnie i to w dwóch następujących sobie latach podatkowych. Ponadto, w ramach ulgi rehabilitacyjne można odliczyć ulgę na leki

PIT 2020. Lista ulg podatkowych w rozliczeniu podatkowym za 2019 rok:

  • ulga na internet,
  • ulga na dziecko,
  • składki ZUS, zdrowotne, emerytalne (IKZE),
  • składki zdrowotne,
  • ulga dla krwiodawców,
  • darowizny na cele szlachetne bądź cele kultu religijnego,
  • ulgi dla niepełnosprawnych,
  • ulga dla młodych poniżej 26. roku życia,
  • ulga termomodernizacyjna,
  • odliczanie darowizny na cele edukacji zawodowej.
Więcej o: