Fiasko połączenia Boeinga z Embraerem. Amerykanie wycofują się z rozmów

Koncern lotniczy Boeing ogłosił, że planowana fuzja z brazylijskim producentem samolotów Embraerem, warta ponad 4 miliardy dolarów, nie dojdzie do skutku.

Firmy planowały stworzenie nowej spółki, a Boeing miał przejąć 80 procent udziałów w oddziale Embraera, odpowiedzialnym za produkcję samolotów cywilnych. Amerykański producent samolotów zdecydował się jednak wycofać z planu i ogłosił, że Embraer nie spełnił wymogów potrzebnych dla połączenia obu firm.

Zobacz wideo Debata prezydencka. Energia

Fiasko negocjacji Boeinga z Embraerem. Nie będzie połączenia obu firm

W oficjalnym liście skierowanym do Boeinga w piątek firma Embraer nie zgadza się na przedłużenie terminu fuzji zaplanowanej pierwotnie na 24 kwietnia. Wstępna umowa została podpisana w lipcu 2018 roku, a rozmowy na temat połączenia obu firm były prowadzone od lutego ubiegłego roku.

Boeing znalazł się w trudnej sytuacji finansowej po tym jak linie lotnicze zdecydowały się wstrzymać wszystkie loty modelu 737 MAX. Nastąpiło to po dwóch wypadkach lotniczych z udziałem tych samolotów.

Połączenie z Embraerem miało stanowić przeciwwagę dla przejęcia przez europejskiego Airbusa kanadyjskiego producenta samolotów - Bombardiera.

Zarówno Boeing jak i Embraer zadeklarowały, że nadal będą współpracowały przy programie budowy wojskowego samolotu transportowego C-390.

Więcej o: