Pentagon zawiesza warte 545 mln dolarów inwestycje w Europie. Środki przeznaczone będą na budowę muru

Pentagon zamierza zawiesić realizację części projektów prowadzonych w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania (EDI). Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze, około 545 mln dolarów, mają być przeznaczone na budowę muru na granicy z Meksykiem.

Portal Defense News opublikował memorandum ministra obrony Stanów Zjednoczonych. Mike Esper polecił w nim przekierowanie 545 mln dolarów z projektów zagranicznych na inwestycję w Stanach Zjednoczonych, a dokładnie na budowę muru granicznego z Meksykiem.

Zobacz wideo Meksyk szykuje się na zapowiadane przez Trumpa deportacje

USA rezygnują z projektów wojskowych w Europie wartych 545 mln dolarów

W związku z tym Pentagon anuluje blisko 19 wojskowych projektów, które planowane były w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania w Hiszpanii, Niemczech czy Norwegii. Portal Defence News zauważa, że projekty te miały wzmocnić europejską obronność przed zagrożeniem ze strony Rosji. Zawieszone zostają więc plany dotyczące budowy składów paliwa, systemów informacyjnych czy "ośrodka mobilności" w bazie marynarki wojennej w Hiszpanii.

Lokalizacja pozostałych zawieszonych projektów nie jest znana, dlatego też nie wiadomo, czy na liście znalazły się inwestycje planowane w ramach EDI w Polsce. Na decyzję ministra obrony zareagowały już deputowane Partii Demokratycznej, które oskarżyły administrację Donalda Trumpa o przedkładanie wewnętrznego interesu politycznego nad bezpieczeństwo narodowe.

"Co gorsza, Trump robi to, anulując fundusze na niezbędne projekty w ramach Europejskiej Inicjatywy Odstraszania, które miały na celu zaspokojenie rzeczywistych potrzeb bezpieczeństwa narodowego oraz zapobieżenie rosyjskiej agresji wobec amerykańskich sojuszników i partnerów w Europie" - napisały w oświadczeniu Nita Lowey i Debbie Wasserman Schultz.

Więcej o: