Solorz-Żak dopiął swego. Polsat przejmuje Interię za 422 mln złotych. Potrzebna zgoda UOKiK

Telewizja Polsat poinformowała o zawarciu przedwstępnej umowy z firmą Bauer Media Group, która zakłada przejęcie Grupy Interia. Transakcja opiewa na kwotę 422 mln zł, a na jej sfinalizowanie musi się jeszcze zgodzić UOKiK.
Zobacz wideo

O tym, że Polsat jest zainteresowany przejęciem Interii, pisaliśmy już w marcu, gdy o planach takiej transakcji poinformowała Grupa Cyfrowy Polsat. Firma wyraziła wówczas chęć przejęcia 100 proc. udziałów w spółce Grupa Interia.pl - za nieujawnioną w tamtym czasie kwotę.

Teraz wiemy już, że wielka transakcja staje się faktem i opiewa na 422 mln zł. Jak zaznacza spółka w komunikacie, finansowanie zakupu zostanie przeprowadzone w całości ze środków własnych Telewizji Polsat, a transakcja musi jeszcze uzyskać zgodę Prezesa UOKiK-u.

Jesteśmy polską firmą i jesteśmy dumni z bycia liderem rynku mediów i telekomunikacji w Polsce. Zakup Grupy Interia to kolejna strategiczna inwestycja w rozwój naszej Grupy. Grupa Interia jest wiodącym graczem w tym segmencie. Jesteśmy podekscytowani ogromną skalą możliwości i synergii, jakie stwarza ta inwestycja. Liczymy na dynamiczny rozwój Interii –

podkreślił Mirosław Błaszczyk, prezes zarządu Cyfrowego Polsatu i Polkomtela.

"Strategiczna inwestycja"

Jak tłumaczy Polsat, zakup Interii to dla firmy strategiczna inwestycja w obszarze internetu. Ma wzmocnić pozycję całej firmy na rynku reklamy online. To także "dodatkowy kanał dystrybucji i monetyzacji treści produkowanych na potrzeby 34 kanałów telewizyjnych z logiem Polsatu".

Kupujemy dobrze prowadzony biznes o silnej pozycji na rynku internetowym. Doskonale pasuje do strategii Telewizji Polsat. Chcemy dostarczać atrakcyjne treści wszystkimi możliwymi kanałami dystrybucji. 

– zaznaczył Stanisław Janowski, prezes zarządu Telewizji Polsat.

Grupa Interia.pl jet właścicielem portalu Interia.pl i szeregu serwisów tematycznych, w tym m.in. Pomponik.pl, Smaker.pl czy Maxmodels.pl. W 2018 roku firma osiągnęła zysk neto na poziomie  22,26 mln zł, przy 114,3 mln zł przychodów sprzedażowych. Firma zatrudnia 382 pracowników.

Większościowym akcjonariuszem grupy kapitałowej Cyfrowy Polsat jest biznesmen Zygmunt Solorz-Żak. W 2019 r. Cyfrowy Polsat zanotował 11,64 mld zł przychodu (wzrost o 8,9 proc. r/r).

Więcej o: