Czy warto wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania? Gość programu 'Studio Biznes' wyjaśnia

Rynek nieruchomości z pewnością został przez epidemię koronawirusa dotknięty. Czy to oznacza jednak, że mieszkania będą gwałtownie tanieć, szybciej i głębiej niż podczas kryzysu w roku 2009? Bartosz Turek, ekspert HRE Investments, wyjaśnił to goszcząc w programie "Studio Biznes".
Zobacz wideo Czy warto wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania? Gość programu 'Studio Biznes' wyjaśnia

Rynek nieruchomości po przejściu nad nim koronawirusa na pewno wygląda inaczej. Eksperci zwracają uwagę na mniejszą liczbę zawieranych transakcji, dłuższy czas publikacji ogłoszeń w serwisach, zwiększającą się presję na obniżkę cen.

Ekspert od rynku nieruchomości radzi, czy to dobry czas na zakup mieszkania

Bartosz Turek, ekspert HRE Investments w rozmowie z Łukaszem Kijkiem, redaktorem naczelnym serwisów informacyjnych Gazeta.pl, wyjaśnił, że jego zdaniem to idealny czas na poszukiwania lokalu. Szczególnie w przypadku osób, które przy zakupie nie muszą posiłkować się kredytem.

- Zastanowiłbym się, czy oszczędności faktycznie mi wystarczą na to, aby kupić mieszkanie na przykład na wynajem, czy najpierw zabezpieczyłbym bieżące potrzeby, ewentualnie stworzył sporą poduszkę płynnościową, która na wypadek utraty pracy byłaby wystarczająca, no ale jeżeli mam jeszcze jakieś oszczędności i chcę je uchronić przed inflacją, no to z grona bezpiecznych inwestycji odpadły lokaty, bo są śmiesznie oprocentowane, odpadły obligacje skarbowe, bo są śmiesznie oprocentowane, raczej odpada złoto, bo jest prawie najdroższe w historii, czy też najdroższe, jeśli chcemy je kupić tu i teraz - stwierdził gość programu "Studio Biznes".

Turek wyjaśnił też, czy obecna sytuacja na rynku nieruchomości przypomina tę z roku 2009, kiedy to mieliśmy do czynienia z pękającą bańką. Jakie są podobieństwa i różnice z tamtym okresem? Co z tego wynika dla osób, które planują zainwestować w mieszkanie? Zapraszamy do obejrzenia krótkiego nagrania.

Czytaj też: Tarcza antykryzysowa za 100 mld zł. Paweł Borys, szef PFR: Nie jest to ślepy dodruk pieniądza

Więcej o:
Komentarze (58)
Czy warto wstrzymać się z decyzją o zakupie mieszkania? Gość programu 'Studio Biznes' wyjaśnia
Zaloguj się
 • pedro.666

  Oceniono 27 razy 23

  No i teraz cały czas będę się nad sobą zastanawiał: czy ja jestem osobą, która przy zakupie posiłkuje się zakupem? Czy może nie jestem?

 • Maciek Raczka

  Oceniono 22 razy 14

  Kolejny "ekspert" doradzający kupno teraz nieruchomosci. Ja amator powiem jednak inaczej. Do jesieni rynek czeka katastrofa. Nikt o zdrowych zmysłach nie kupuje teraz kiedy nie wiadomo ile to potrwa (zapaść rynku). Zima nastąpi stagnacja i może wszystko się ruszy na przyszłą wiosnę . Według mnie na wiosnę będzie taniej o 20 - 30 %.

 • latrynawyborcza

  Oceniono 18 razy 14

  "Szczególnie w przypadku osób, które przy zakupie nie muszą posiłkować się zakupem."
  Pała, przyjdź jutro z rodzicami do szkoły.

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 21 razy 13

  Znam lepszy sposób. Wymiana złotówek na twardą walutę i ewakuacja z tego paździerzowego kraju.

 • dobiik

  Oceniono 15 razy 13

  1. Wiele osob ma jeszcze wakacje kraedytowe i kryzys mieszkanowy przez to przesunie sie o pare mies.
  2. Najem krotkoterminowy Airbnb/booking/olx - turystyka w tym roku stoi po duzym znakiem zapytania i nie wiadomo co bedzie za rok.
  3. Masa pracownikow ze wschodu wrocila do domow (Ukraina Bialorus)
  4. Przyrost bezrobocia
  5. Studenci powaracali do domu oraz sporo osob pracuje zdalnie z mniejszych miejscowosci.

  Kazdy moze wyciagnac walsne wnioski na podstawie powyzszych punktow.
  Ja jestem ciekway czy ow "ekspert" kupil jakies mieszkania pod wynajem za walsne pieniadze. Watpie.
  Ja sadze, ze ceny zaczna leciec za pare miesiecy. Ludzie zaczna miec trudnosci ze splata, Airbnb juz takie oplacalne nie bedzie. Do czasu kiedy bezrobocie u nas nie spadnie, to bedzie mniej migrantow i wiecej wolnych miesjc. Studenci maja nauczalnie zdalne do wrzesnia, jak bedzie druga falna to pewnie dluzej. Jesli turystyka w tym roku bedzie na poziomie 50% sprzed roku to bedzie cud.
  Liczba mieszkan jeszcze przez najlbizszy rok bedzie na wysokim poziomie. Watpie zeby wstrzymywano juz realizowane budowy.
  Jesli ludzie nie beda wykupywac mieszkan to czesc deweloperow zacznie bankrutowac. W Polsce tak naprawde od lat 90' zadnego kryzysu nie bylo jedynie w latach 2008 troche powietrza z balonu uszlo. W tym wydaje mi sie ze bedzie gorzej.

 • rob.eko1

  Oceniono 13 razy 11

  Jednak wszystkie media prowadzą swojego rodzaju propagandę. No chyba , żeby było uczciwie napisane że art. sponsorowany. Ktoś kto żyje min. z nieruchomości , nie napisze przecież ,że będzie rzeźnia i nie napisze ,żeby wstrzymać się zakupem nieruchomości, bo zostanie od razu odcięty od kasy a tak zawsze jeszcze ktoś się wkręci.

 • tempo.rary

  Oceniono 13 razy 11

  "to idealny czas na poszukiwania lokalu. Szczególnie w przypadku osób, które przy zakupie nie muszą posiłkować się zakupem."
  Okej, to mnie przekonało.

 • metanoja

  Oceniono 11 razy 9

  Czy warto kupować karpia? O wyrażenie opinii poprosiliśmy znanego eksperta, prezesa spółki "Stawy rybne S.A.", który wie niemal wszystko o karpiach, ich chowie oraz walorach smakowych.

 • Arkadiusz ?Arek61?

  Oceniono 9 razy 9

  Kiedy spada zdolnosc kredytowa , zwieksza sie bezrobocie a maszyna produkującą mieszkania jest rozpedzona i nie da jej sie tak szybko ztrzymac namawiają do kupna mieszkań. To w takim wypadku musi to byc artykuł sponsorowany i to nie przez kupujacych.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX