Będą ułatwienia dla podatników. Sejm przegłosował ustawę dot. podatków PIT, CIT oraz VAT

W środę Sejm znowelizował część ustaw podatkowych m.in. o PIT, VAT, CIT. Zmiany dostosowują przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, a także regulują kwestie obliczeń podatku rencistów.

Nowelizacja wprowadza zmiany do kilku ustaw, m.in. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatku dochodowym od osób prawnych, ordynacji podatkowej oraz ustawy o podatku od towarów i usług. Ich celem jest dostosowanie przepisów podatkowych do nowej Polskiej Klasyfikacji Towarów i Usług, która powstała w 2015 roku, a obowiązuje od stycznia 2016 roku.

Za nowelizacją ustaw opowiedziało się 447 posłów, jeden był przeciwny, a 10 wstrzymało się od głosu. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Nowelizacja ma ograniczyć liczbę rocznych obliczeń podatku PIT-40 A sporządzanych przez organy rentowe dla podatników, u których z obliczenia organu podatkowego wynika nadpłata podatku. Obejmuje też kwestię wnioskowania przez podatnika o niepomniejszanie o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek: rozszerza skuteczność złożonego wniosku na lata następne, aż do jego wycofania.

Nakłada na organ podatkowy obowiązek uwzględnienia deklaracji o wycofania wniosku w miesiącu jej złożenia lub najpóźniej w miesiącu następnym. Ponadto dostosuje przepisy podatkowe i usprawnia działania rozliczeniowe.

Sejm odrzucił poprawkę dot. głosowania korespondencyjnego

Jednocześnie posłowie odrzucili poprawkę Koalicji Obywatelskiej i Lewicy dotyczącą doręczenia pism podatkowych wydanych w formie dokumentu elektronicznego z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego Krajowej Administracji Skarbowej (KAS).

W trakcie drugiego czytania obawy i zastrzeżenia posłów budziło dopuszczenie możliwości drukowania i kopertowania tych pism przez Pocztę Polską.

- Proces wszczęty z Pocztą Polską będzie całkowicie bezpieczny i nie doprowadzi do tego, aby osoby niepowołane miały dostęp do informacji podatkowych podatników - powiedział wiceminister finansów Jan Sarnowski.

***

W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>

Więcej o:
Komentarze (4)
Będą ułatwienia dla podatników. Sejm przegłosował ustawę dot. podatków PIT, CIT oraz VAT
Zaloguj się
 • rg142

  Oceniono 5 razy 5

  Panie Redaktorze!!!!
  Jakie ułatwienia dla podatników???
  Czy wie Pan, co to jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług????
  To bardzo ważna, tworząca tysiące miejsc ZBĘDNYCH I KOSZTOWNYCH pracy dla urzędasów formułka, dzięki której mogą jeszcze bardziej gnębić przedsiębiorców-gdyż uważają, że jeśli jakaś pozycja PKWiU, opisująca np. jakąś usługę nie jest wpisana w KRS firmy / mam nadzieję, że Pan Redaktor wie, co oznacza ten skrót/-to firma nie może się tym zajmować!
  Urzędasy od dawna za nic mają ustawę o swobodzie działalności gospodarczej.
  TAK NAPRAWDĘ UŁATWIENIEM DLA PRZEDSIĘBIORCÓW BYŁOBY ZLIKWIDOWANIE PKWIU, ALBO DODANIE JEDNEJ POZYCJI: WSZYSTKO CO NIE JEST ZABRONIONE I NIE WYMAGA UZYSKANIA KONCESJI LUB POZWOLENIA

 • ds215

  Oceniono 4 razy 4

  znaczy sie , nadal przy 1000 zl dochodu trzeba bezie placuc razem 3 tys wat i podatku zdrowotbego

 • bloxyx

  Oceniono 2 razy 2

  ułatwienia to sznur gotowy do użycia?

 • polskirozlamacz

  Oceniono 1 raz 1

  Ale ułatwienie. Będzie można stosować nowe PKWiU zamiast starego PKWiU, które to PKWiU (czy stare czy nowe) w podatkach dochodowych nie służy zupełnie do niczego.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX