Do kiedy złożyć PIT? Ministerstwo Finansów wydłużyło termin na rozliczenie podatków

Deklaracje podatkową można złożyć do początku czerwca. Ministerstwo Finansów wydłużyło termin rozliczenia podatkowego o miesiąc w związku z trwającym kryzysem.

Standardowo okres na rozliczenie podatków mija 30 kwietnia. W tym roku nie można było się spóźnić z rozliczeniem podatków PIT-37 i PIT-38, ponieważ skarbówka sama robiła to za nas, jeśli nie złożyliśmy deklaracji podatkowej samodzielnie. Mimo tego, Ministerstwo Finansów, zdecydowało się wydłużyć termin rozliczenia z Urzędem Skarbowym.

Z uwagi na wyjątkowe okoliczności, w tym roku dajemy więcej czasu na złożenie zeznań podatkowych. Choć standardowy termin mija 30 kwietnia i pozostaje aktualny, w tym roku można złożyć PIT do 1 czerwca (31 maja 2020 r. to niedziela, dzień ustawowo wolny od pracy, dlatego termin przesuwa się na poniedziałek, tj. 1 czerwca 2020 r.) bez żadnych konsekwencji (brak odsetek za zwłokę)

czytamy w komunikacie na stronie Ministerstwa Finansów.

Zobacz wideo Podatek dla najbogatszych? Biedroń: Obecnie system nie jest sprawiedliwy

Rozliczenie podatków do 1 czerwca 2020 roku

W związku z wydłużeniem czasu na rozliczenie, po 30 kwietnia można także wprowadzać korekty do deklaracji, które zostały automatycznie zaakceptowane. Wprowadzając korektę, można zmienić wszystkie zawarte w deklaracji informacje, m.in. dane dot. ulg czy Organizacji Pożytku Publicznego, którym przekazujemy 1 proc. podatku. Ministerstwo Finansów dodaje, że Tarcza antykryzysowa wydłuża również termin na przekazanie OPP 1 proc podatku:

W tym roku złożenie zeznania lub oświadczenia PIT-OP po 30 kwietnia, nie później jednak niż do 1 czerwca oraz 30 czerwca 2020 w przypadku korekty zeznania, umożliwi przekazanie 1 proc. na rzecz wybranej OPP

O nadpłatach Urząd Skarbowy będzie informował do 30 maja. Po otrzymaniu informacji, na wyrównanie rachunku mamy 7 dni. Bez zmian zostaje czas, jaki ma na zwrot podatku fiskus. W przypadku elektronicznych deklaracji jest to 45 dni od złożenia zeznana, a dla rozliczeń papierowych trzy miesiące.

Więcej o: