Apel do premiera Mateusza Morawieckiego o całkowite odmrożenie gospodarki najpóźniej do 1 lipca

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw Adam Abramowicz wystosował apel do premiera Mateusza Morawieckiego o całkowite odmrożenie gospodarki najpóźniej do 1 lipca. - Im szybciej, tym lepiej - zaznaczył rzecznik MŚP.

"W imieniu organizacji przedsiębiorców, wchodzących w skład Rady Przedsiębiorców przy Rzeczniku MŚP, oraz swoim własnym - zwracam się do Pana z apelem o wyznaczenie i ogłoszenie ostatecznej daty zakończenia ograniczeń w działaniu firm i powrotu do sytuacji sprzed ogłoszenia stanu pandemii najpóźniej na dzień 1 lipca 2020 roku" - napisał Abramowicz w piśmie, skierowanym do premiera Mateusza Morawieckiego.

Zobacz wideo Premier przedstawił etapy odmrażania gospodarki. Hausner: Rząd nie ma ani pomysłu, ani planu

Rzecznik MŚP z apelem do premiera RP: Czas odmrozić gospodarkę

Rzecznik zaznaczył, że "środowisko przedsiębiorców ze zrozumieniem przyjmowało działania rządu nakierowane na walkę z koronawirusem - także te, które prowadziły do ograniczenia bądź zamknięcia firm. Zrozumiałe było, że potrzebujemy czasu, aby przygotować służbę zdrowia na eskalację liczby chorych, i dlatego wypłaszczamy krzywą zachorowań i przez wprowadzenie dystansu społecznego". Te działania spowodowały już, że przybyło łóżek na oddziałach zakaźnych, opracowano procedury oraz zakupiono potrzebny sprzęt, pojawiają się też możliwości przeprowadzania coraz większej liczby testów. 

"Biorąc pod uwagę te wszystkie niewątpliwe sukcesy - czas, aby już teraz polski rząd przystąpił do wdrażania planu 'odmrażania gospodarki', podając konkretne terminy kolejnych etapów wychodzenia z blokady" - apeluje Abramowicz. I dodaje, że "(...) Ministerstwo Zdrowia powinno przedstawić warunki, jakie muszą spełnić poszczególne branże, aby móc bezpiecznie działać".

"Branże natomiast muszą mieć możliwość rozważenia, kiedy będą w stanie dostosować się do tych wymogów. Właśnie moment, kiedy będą w stanie wypełnić zasady bezpieczeństwa, powinien decydować o terminie ich otwierania" - sugeruje Rzecznik. 

Kiedy odmrożenie gospodarki? "Najpóźniej do 1 lipca"

Ostateczny termin zakończenia „operacji odmrażania" nie powinien przekroczyć daty 1 lipca (...) Jeżeli uda się zrobić to wcześniej, tym lepiej dla budżetu i całej gospodarki. Przedsiębiorcy muszą jednak znać maksymalny okres, przez który będą musieli finansować przestój

- zaznaczył rzecznik MŚP.

"Wobec braku konkretnej informacji, jak długo będą musieli dokładać do swych firm - przedsiębiorcy nie są w stanie oszacować, czy będzie ich na to stać, dlatego - mimo wysiłków, aby utrzymać miejsca pracy - są zmuszeni do dawania wypowiedzeń pracownikom, co już wkrótce może skutkować skokowym wzrostem bezrobocia" - podkreślił.

Według Abramowicza, "zamrożona w całości lub w części działalność firm, a co za tym idzie - niemożność płacenia przez nie podatków, przy jednoczesnym finansowaniu z budżetu środków na ich wspomaganie, może doprowadzić do załamania się finansów publicznych, dwucyfrowego bezrobocia i zaprzepaszczenia z takim trudem budowanego dobrobytu naszego społeczeństwa". 

***

"W Gazeta.pl chcemy być dla Was pierwszym źródłem sprawdzonych informacji, ale też wsparciem i inspiracją w tych trudnych czasach. PRZECZYTAJ NASZĄ DEKLARACJĘ i weź udział w badaniu >>"

Więcej o: