Na stronie internetowej poradnikprzedsiebiorcy.pl, czytamy że upadłość ogłosić mogą zarówno duże firmy, jak i małe jednoosobowe działalności gospodarcze. Podstawą prawną określającą zagadnienia związane m.in. z bankructwem firm jest Ustawa z 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze.
Przedsiębiorca może ogłosić upadłość w momencie, w którym niewypłacalność staje się długoterminowa. W przeciwnym wypadku sąd może oddalić wniosek o ogłoszenie upadłości. Dzieje się tak, jeżeli opóźnienie w wykonaniu zobowiązań nie przekracza trzech miesięcy, a suma niewykonanych zobowiązań nie przekracza 10% wartości bilansowej przedsiębiorstwa dłużnika, jak czytamy w art. 12 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze.
Wniosek o ogłoszenie upadłości zgłasza się w wydziale gospodarczym sądu rejonowego właściwego dla miejsca prowadzenia działalności. Oprócz dłużnika taki wniosek może złożyć każdy z jego wierzycieli.
Zgodnie z art. 21 ust. 1 ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze wniosek o ogłoszenie upadłości należy zgłosić w sądzie nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym wystąpiła podstawa do ogłoszenia upadłości. Wniosek obowiązkowo musi zawierać:
"Na koniec należy wspomnieć, iż w praktyce nie każdy przedsiębiorca może ogłosić upadłość. O tym bowiem decyduje sąd, a ten odrzuci wniosek, jeżeli majątek dłużnika jest zbyt mały, by mógł zaspokoić koszty postępowania sądowego. Celem ogłoszenia upadłości jest bowiem przede wszystkim zaspokojenie wierzycieli, a fakt posiadania nikłego majątku z góry przesądza o braku takiej możliwości" - przypomina Ewa Szpytko-Waszczyszyn na łamach portalu poradnikprzedsiebiorcy.pl.