Media: Państwowa Inspekcja Pracy przyjrzy się współpracy Biedronki i Glovo w niedziele niehandlowe

Jak donosi portal "Wiadomości Handlowe", Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi, czy w czasie realizacji dostaw zakupów przez Biedronkę i Glovo nie doszło do złamania zakazu handlu w niedzielę. Co ciekawe, czynności kontrolne związane z przestrzeganiem zakazu są wstrzymane do czasu wygaśnięcia epidemii.

W rozmowie z portalem "Wiadomości Handlowe" Tomasz Zalewski, p.o. rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy, zapowiedział, że PIP podejmie działania mające na celu ocenę legalności stosowanych działań przez sieć Biedronka i firmę Glovo.

Zobacz wideo Oto najświeższa Biedronka w Polsce. Jest nowocześnie i proekologicznie

Na razie jednak, zgodnie z zarządzeniem Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka, czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów pracy zostały ograniczone w całym handlu wyłącznie do przypadków bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników oraz badania śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy. Kwestia przestrzegania zakazu handlu w niedzielę nie zalicza się do takich spraw.

"Solidarność" jest zaniepokojona 

-  Solidarność handlowa jest zaniepokojona nowymi działaniami zarządu Jeronimo Martins Polska i sieci Biedronka, która wprowadziła możliwość zakupów przez internet w niedziele niehandlowe - mówił w rozmowie z portalem wiadomoscihandlowe.pl Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność. Bujara zapowiada także skierowanie sprawy do Państwowej Inspekcji Pracy i podjęcie kroków prawnych w przypadku wystąpienia naruszeń. 

Biedronka poproszona przez portal o dokładne opisanie procedury kompletowania zamówień i wydawania towarów kurierom nie zrobiła tego i odesłała do Glovo, które z kolei nie odpowiedziało dotychczas na pytania przesłane przez "Wiadomości Handlowe". Biuro prasowe Jeronimo Martins, właściciela detalisty, zapewniło jednak, że "proces realizacji zakupów online będzie realizowany w podobny sposób jak u innych sprzedawców oferujących zakupy online w niedziele, w oparciu o precyzyjne reguły prawne", a w niedziele niehandlowe sklepy sieci pozostaną zamknięte dla klientów.

Gdzie można zamówić zakupy z Biedronki z dostawą Glovo?

Aktualnie zakupy online w Biedronce przez aplikację Glovo są dostępne przez siedem dni w tygodniu na terenie: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Płocka, Rzeszowa, Bydgoszczy, Torunia, Olsztyna i Lublina.

Produkty z Biedronki zamawiać można przez Glovo między godz. 10.30 a godz. 22. Klienci mają do wyboru niemal 1 tys. produktów dostępnych na półkach dyskontowej sieci, w tym m.in. warzywa i owoce, mięso, ryby i wędliny, pieczywo czy napoje. Zakupione towary mają docierać do klienta za pośrednictwem kurierów Glovo w czasie krótszym niż godzina.

Więcej o: