Nowa ulga mieszkaniowa w PIT. Tylko dla osób kupujących na rynku pierwotnym

Ministerstwo Rozwoju ma w planach wprowadzenie ulgi w PIT dla osób, które do 35. roku życia nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym bądź wybudowały dom jednorodzinny. W zależności od różnych czynników będzie można zyskać nawet do 11 tys. zł.

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw" pojawił się w wykazie prac Rady Ministrów. To w nim zawarta została tzw. ulga na zasiedlenie. Za wprowadzenie jej odpowiedzialne będzie Ministerstwo Rozwoju. Celem tego rozwiązania jest wsparcie osób kupujących mieszanie w młodym wieku, ale także pomoc sektorowi budowlanemu.

Zobacz wideo "Gwałtownego spadku cen się nie spodziewam". Bartosz Turek o rynku nieruchomości w dobie koronawirusa

Nowa ulga mieszkaniowa w PIT już wkrótce. Kto z niej skorzysta?

Z ulgi będą mogły skorzystać osoby, które kupiły swój pierwszy dom bądź mieszkanie na rynku pierwotnym. Pomoc skierowana będzie do osób młodych, więc skorzystać z ulgi będą mogli jedynie ci, którzy zrobili to przed ukończeniem 35. roku życia. Jeśli chodzi o małżeństwa, to liczyć się będzie wiek młodszej osoby w związku. 

Ulga zasiedleniowa. Ile będzie wynosić? 

"Od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym"  - czytamy. 

W informacjach o projekcie ustawy pojawiły się również hipotetyczne kwoty, które można byłoby odliczyć od podatku dochodowego obliczone na podstawie danych w 2020 roku (IV kwartał 2019 roku). Kształtują się one następująco:

 • Podatnik (singiel) – 4.597 zł,
 • Podatnik z 1 dzieckiem – 5.746,25 zł,
 • Podatnik z 2 dzieci – 6.895,50 zł,
 • Podatnik z 3 dzieci – 8.044,75 zł.
 • Małżeństwo bezdzietne – 9.194 zł,
 • Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10.343,25 zł,
 • Małżeństwo z 2 dzieci – 11.492,50 zł,

Planowany termin przyjęcia ustawy, w której zawarta ma być ulga, to III kwartał 2020 roku. Dokładną treść projektu wraz ze szczegółowymi informacjami można znaleźć TUTAJ

Więcej o:
Komentarze (36)
Nowa ulga mieszkaniowa w PIT. Tylko dla osób kupujących na rynku pierwotnym
Zaloguj się
 • g.prawda

  Oceniono 11 razy 7

  Dlaczego faworyzowane są rodziny z dziećmi?
  Dlaczego limit to 35 lat?
  Dlaczego osoby żyjące w związku partnerskim i tworzące mir domowy nie mogą wziąć w tym udziału?

 • arfer

  Oceniono 13 razy 7

  Musiała to wymyślić osoba nie mająca pojęcia o rynku mieszkaniowym. Ulga równowartości np. 0.5-1 m2 powierzchni użytkowej spowoduje, że miliony Polaków rzucą się na mieszkaniówkę... Skąd w ministerstwie biorą takich imbecyli ?

 • antoszek22

  Oceniono 7 razy 5

  W zależności od różnych czynników będzie można zyskać nawet do 11 tys. zł. dla osób, które do 35. roku życia wybudowały dom jednorodzinny..
  Słuszna linię ma nasza władza
  1 milion trzeba ukraść

 • zydzia

  Oceniono 9 razy 5

  No tak, skoro najpierw kupuję mieszkanie i to jeszcze z rynku wtórnego, a potem zakładam rodzinę, to mam dopłacać pozostałym. Logiczne.

 • junk92508

  Oceniono 8 razy 4

  idiotyzm... nie dość że ulga minimalna... to do tego idiotycznie ograniczona wiekowo.

  Zamiast tego każdy Polak powinien być tak samo potraktowany.

  Np. Każdy Polak przez całe życie na wszystkie ulgi mieszkaniowo-budowlane może odliczyć w sumie od PIT równowartość 40mkw liczonych po średniej cenie mieszkania w Polsce.

  I to by było sprawiedliwe.

 • grma

  Oceniono 3 razy 3

  "dla osób, które do 35. roku życia nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym bądź wybudowały dom jednorodzinny" - no dobra, ale kiedy nabyły? W bieżącym roku podatkowym? W przyszłym? Po wejściu w życie przepisów? Do 10 lat wstecz? Który moment uznać za kupienie mieszkania? To samo dotyczy dzieci. Jeżeli ktoś kupi mieszkanie w połowie roku, a pod koniec roku urodzi się pierwsze dziecko, to będą oni liczeni jako bezdzietne małżeństwo czy z jednym dzieckiem? Tak dużo pytań, tak mało odpowiedzi.

 • kamuimac

  Oceniono 5 razy 3

  dobry kabaret - poprawili mi humor rano jak słuchałem rmf - singiel dostanie 4 tys akurat kupi sobie 0,3 m^2 w warszawie albo 0,4 m^2 w krakowie :) juz widze jak sie zabijaja o kredyty na mieszkanie :)

 • antoszek22

  Oceniono 3 razy 3

  11 tys. zł ???? chyba, że tę ulgę pisał słynny specjalista z komisji do spraw waty ogłuszającej ciemnego luda , niejaki Horała, który wystawił fakturę z podatkiem wyższym od podstawy opodatkowania bo mu cyferki generalnie nie przeszkadzają .
  A w rzeczywistości to miała być kwota 110 000, ale kropeczki mu się poprzestawiały tak jak na tej słynnej fakturze

 • vroobelek

  Oceniono 3 razy 3

  Developer+ działa ponownie. Państwo tej branżuni nie da cierpieć.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX