Nowa ulga mieszkaniowa w PIT. Tylko dla osób kupujących na rynku pierwotnym

Ministerstwo Rozwoju ma w planach wprowadzenie ulgi w PIT dla osób, które do 35. roku życia nabyły mieszkanie na rynku pierwotnym bądź wybudowały dom jednorodzinny. W zależności od różnych czynników będzie można zyskać nawet do 11 tys. zł.

"Projekt ustawy o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz niektórych innych ustaw" pojawił się w wykazie prac Rady Ministrów. To w nim zawarta została tzw. ulga na zasiedlenie. Za wprowadzenie jej odpowiedzialne będzie Ministerstwo Rozwoju. Celem tego rozwiązania jest wsparcie osób kupujących mieszanie w młodym wieku, ale także pomoc sektorowi budowlanemu.

Zobacz wideo "Gwałtownego spadku cen się nie spodziewam". Bartosz Turek o rynku nieruchomości w dobie koronawirusa

Nowa ulga mieszkaniowa w PIT już wkrótce. Kto z niej skorzysta?

Z ulgi będą mogły skorzystać osoby, które kupiły swój pierwszy dom bądź mieszkanie na rynku pierwotnym. Pomoc skierowana będzie do osób młodych, więc skorzystać z ulgi będą mogli jedynie ci, którzy zrobili to przed ukończeniem 35. roku życia. Jeśli chodzi o małżeństwa, to liczyć się będzie wiek młodszej osoby w związku. 

Ulga zasiedleniowa. Ile będzie wynosić? 

"Od podatku będzie można odliczyć kwotę, której wysokość uzależniona jest od struktury demograficznej rodziny tworzonej przez podatnika. Preferowane będą rodziny z większą liczbą dzieci. Maksymalna wysokość odliczenia będzie również uzależniona od wysokości kosztów w budownictwie mieszkaniowym"  - czytamy. 

W informacjach o projekcie ustawy pojawiły się również hipotetyczne kwoty, które można byłoby odliczyć od podatku dochodowego obliczone na podstawie danych w 2020 roku (IV kwartał 2019 roku). Kształtują się one następująco:

  • Podatnik (singiel) – 4.597 zł,
  • Podatnik z 1 dzieckiem – 5.746,25 zł,
  • Podatnik z 2 dzieci – 6.895,50 zł,
  • Podatnik z 3 dzieci – 8.044,75 zł.
  • Małżeństwo bezdzietne – 9.194 zł,
  • Małżeństwo z 1 dzieckiem – 10.343,25 zł,
  • Małżeństwo z 2 dzieci – 11.492,50 zł,

Planowany termin przyjęcia ustawy, w której zawarta ma być ulga, to III kwartał 2020 roku. Dokładną treść projektu wraz ze szczegółowymi informacjami można znaleźć TUTAJ

Więcej o: