Biedronka nadal będzie sprzedawała w niedzielę za pośrednictwem aplikacji. "Nie łamiemy prawa"

W komunikacie przesłanym portalowi wiadomoscihandlowe.pl Biedronka wyjaśniła, na jakiej podstawie prowadzi sprzedaż w niedzielę za pośrednictwem aplikacji Glovo. Zdaniem sieci handlowej wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Jak pisaliśmy w Next.gazeta.pl, Tomasz Zalewski, p.o. rzecznika prasowego Głównego Inspektoratu Pracy, zapowiedział, że PIP podejmie działania mające na celu ocenę legalności działań prowadzonych przez sieć Biedronka i firmę Glovo.

Państwowa Inspekcja Pracy miałaby sprawdzić, czy w czasie realizacji dostaw zakupów przez Biedronkę i Glovo nie doszło do złamania zakazu handlu w niedzielę. 

Zobacz wideo Oto najświeższa Biedronka w Polsce. Jest nowocześnie i proekologicznie

Biedronka: Działamy zgodnie z przepisami prawa

W komentarzu przesłanym portalowi wiadomoscihandlowe.pl przedstawiciele sieci Biedronka twierdzą, że nie łamią prawa. - Możliwość dostarczania zakupów online do domu klienta opiera się na ustawie o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni, a konkretnie na jej art. 6 pkt. 20, umożliwiającym wykonywanie pracy oraz wszystkich czynności związanych z handlem w placówkach handlowych w przypadku prowadzenia sprzedaży przez internet (sklep internetowy i platforma internetowa) - wyjaśniał Arkadiusz Mierzwa, dyrektor ds. komunikacji Jeronimo Martins.

Współpraca Biedronki z Glovo zakłada sprzedaż produktów online właśnie w ten sposób, zgodnie z regulaminem Sklepu Internetowego Biedronka określającym zasady zawierania umów sprzedaży na odległość pomiędzy klientami a siecią Biedronka. W niedziele niehandlowe, zgodnie z przepisami prawa, nasze sklepy stacjonarne pozostają zamknięte dla klientów

- dodał.

Wiadomo już jednak, że zgodnie z zarządzeniem Głównego Inspektora Pracy Wiesława Łyszczka, czynności kontrolne prowadzone przez inspektorów pracy zostały ograniczone w całym handlu wyłącznie do przypadków bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia pracowników oraz badania śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy. A kwestia przestrzegania zakazu handlu w niedzielę nie zalicza się do takich spraw. Dlatego czynności kontrolne wobec Biedronki będą musiały zaczekać.

Gdzie można zamówić zakupy z Biedronki z dostawą Glovo?

Aktualnie zakupy online w Biedronce przez aplikację Glovo są dostępne przez siedem dni w tygodniu na terenie: Warszawy, Łodzi, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Szczecina, Gdańska, Gdyni, Sopotu, Płocka, Rzeszowa, Bydgoszczy, Torunia, Olsztyna i Lublina.

Produkty z Biedronki zamawiać można przez Glovo między godz. 10.30 a godz. 22. Klienci mają do wyboru około tysiąca produktów dostępnych na półkach dyskontowej sieci, w tym m.in. warzywa i owoce, mięso, ryby i wędliny, pieczywo czy napoje. Zakupione towary mają docierać do klienta za pośrednictwem kurierów Glovo w czasie krótszym niż godzina.

Więcej o: