GUS potwierdza: Bezrobocie w górę. To już niemal 6 proc. Bez pracy blisko milion osób

Bezrobocie w kwietniu wzrosło. Liczba osób pozostających bez pracy zbliża się do miliona. Minister pracy Marlena Maląg twierdzi, że wzrost bezrobocia można uznać za niewielki.

GUS oficjalnie potwierdził to, czego spodziewali się eksperci. Bezrobocie w kwietniu wzrosło. Wyniosło 5,8 proc. i było 0,4 proc. wyższe niż w marcu. Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zbliżyła się do miliona - wyniosła 965,8 tysięcy osób. W marcu bez pracy pozostało 909,4 tysięcy osób.

Bezrobocie nieco wyższe od prognoz resortu pracy

Minister pracy Marlena Maląg stwierdziła, że wzrost bezrobocia można uznać za niewielki. Jej zdaniem świadczy o skutecznym działaniu tarczy antykryzysowej, które służą ochronie miejsc pracy.

- Do przedsiębiorców na tę ochronę trafiło ponad 46 miliardów złotych - wyjaśniła minister Maląg. 

Stopa bezrobocia jest nieco wyższa od tej, którą przewidywał resort. W swoich prognozach mówił bowiem o stopie bezrobocia wynoszącej 5,7 proc.

Bezrobocie w maju - są pierwsze dane ministerstwa

Maląg poinformowała też o najnowszych informacjach dotyczących bezrobocia. - Obserwujemy teraz, jak wygląda maj. W porównaniu do kwietnia, można powiedzieć, jest porównywalny. Liczba osób rejestrujących się jako bezrobotne jest nawet może ciut niższa. Zakładamy, że wprowadzone mechanizmy spowodują, że osób bezrobotnych będzie jak najmniej - stwierdziła minister.

W ujęciu kwartalnym stopa bezrobocia mierzona według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wynosiła 3,1 proc. w I kw. 2020 r. wobec 2,9 proc. w poprzednim kwartale, - podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W pierwszym kwartale 2019 r. wskaźnik ten wyniósł 3,9 proc.

Czytaj też: Bezrobotni już od czerwca dostaną więcej niż pracujący? Projekt ustawy w Sejmie

Współczynnik zatrudnienia (dla osób w wieku 15-74 lat) wyniósł w I kwartale br. 54,2 proc. W porównaniu do poprzedniego kwartału spadł o 0,2 pkt proc. ale w odniesieniu do poprzedniego roku wzrósł o 0,5 pkt proc.

Wskaźnik aktywności zawodowej (dla osób w wieku 15-74 lat) wyniósł w I kwartale tego roku 56 proc. i nie zmienił się w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Zobacz wideo Czy to dobry moment na zakup mieszkania?
Więcej o: