Ulga termomodernizacyjna. Ostatnie dni na złożenie PIT. Komu przysługuje? Co można odliczyć?

W tym roku termin rozliczenia PIT-ów został wydłużony do 1 czerwca. Podatnicy składający zezniania mogą skorzystać z licznych ulg, w tym ulgi termomodernizacyjnej. Kto może z niej skorzystać? Co można odliczyć?

Termin składania PIT-ów został wydłużony do 1 czerwca. Oznacza to, że zostały ostatnie dni, aby to zrobić. Deklaracje można składać bądź korygować urzędzie skarbowym bądź drogą internetową na portalu Twój e-PIT. 

Ulga termomodernizacyjna. Kto może z niej skorzystać? 

Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w rozliczeniu PIT za 2019 rok. Skorzystać z niej mogą właściciele domów jednorodzinnych, którzy przeprowadzili termomodernizację, a więc zamienili źródło ciepła na bardziej ekologiczne. Od dochodu w PIT podatnik może odpisać maksymalnie 53 tys. zł. 

Ulga przysługuje na jedną osobę, a liczba posiadanych domów nie ma wpływu na wysokość kwoty. Podwójnie z ulgi skorzystać mogą natomiast małżonkowie. W ramach termomodernizacji wspólnego domu mogą odpisać łącznie ponad 100 tys. zł. Ponadto, należy pamiętać, że ulga nie dotyczy nowo wybudowanych domów. 

Ulga termomodernizacyjna. Co można odliczyć? 

Ministerstwo Rozwoju wydało pod koniec 2018 roku rozporządzenie, w którym znalazł się wykaz materiałów budowlanych oraz usług, które można odliczyć w ramach ulgi. Jak podaje serwis wysokienapiecie.pl "wymienione są m.in. rodzaje pieców grzewczych, stolarka okienna i drzwiowa, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, węzeł cieplny, wentylacja mechaniczna, materiały służące ociepleniu przegród". Pełna lista dostępna jest pod TYM ADRESEM

W przypadku przyznania ulgi beneficjent pracę nad termomodernizacją musi zakończyć się w ciągu trzech lat. Jeśli nie spełni tego warunku, będzie to wiązało się ze zwrotem dofinansowania. Aby ubiegać się o nią, należy dołączyć do zeznania podatkowego wniosek PIT/O, w którym trzeba wtedy wpisać kwotę brutto poniesionych wydatków.

Zobacz wideo PIT ZA 2019. Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
Więcej o: