Termin składania PIT-ów został wydłużony do 1 czerwca. Oznacza to, że zostały ostatnie dni, aby to zrobić. Deklaracje można składać bądź korygować urzędzie skarbowym bądź drogą internetową na portalu Twój e-PIT.
Ulga termomodernizacyjna została wprowadzona w rozliczeniu PIT za 2019 rok. Skorzystać z niej mogą właściciele domów jednorodzinnych, którzy przeprowadzili termomodernizację, a więc zamienili źródło ciepła na bardziej ekologiczne. Od dochodu w PIT podatnik może odpisać maksymalnie 53 tys. zł.
Ulga przysługuje na jedną osobę, a liczba posiadanych domów nie ma wpływu na wysokość kwoty. Podwójnie z ulgi skorzystać mogą natomiast małżonkowie. W ramach termomodernizacji wspólnego domu mogą odpisać łącznie ponad 100 tys. zł. Ponadto, należy pamiętać, że ulga nie dotyczy nowo wybudowanych domów.
Ministerstwo Rozwoju wydało pod koniec 2018 roku rozporządzenie, w którym znalazł się wykaz materiałów budowlanych oraz usług, które można odliczyć w ramach ulgi. Jak podaje serwis wysokienapiecie.pl "wymienione są m.in. rodzaje pieców grzewczych, stolarka okienna i drzwiowa, panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, pompy ciepła, węzeł cieplny, wentylacja mechaniczna, materiały służące ociepleniu przegród". Pełna lista dostępna jest pod TYM ADRESEM.
W przypadku przyznania ulgi beneficjent pracę nad termomodernizacją musi zakończyć się w ciągu trzech lat. Jeśli nie spełni tego warunku, będzie to wiązało się ze zwrotem dofinansowania. Aby ubiegać się o nią, należy dołączyć do zeznania podatkowego wniosek PIT/O, w którym trzeba wtedy wpisać kwotę brutto poniesionych wydatków.