Stopy procentowe bliskie zera. Raty kredytów hipotecznych niższe nawet o kilkaset złotych

Rada Polityki Pieniężnej trzeci raz w tym roku ścięła stopy procentowe. Zyskują na tym osoby mające kredyty hipoteczne. W przypadku pożyczki w wysokości 300 tys. zł rata na przestrzeni zaledwie pięciu miesięcy spadła o ponad 200 zł.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła w czwartek 28 maja decyzję o ścięciu stóp procentowych z 0,50 proc. do poziomu 0,10 proc. Była to trzecia obniżka stóp w tym roku - jeszcze w marcu wynosiła ona 1,50 proc. Decyzje RPP mają realny wpływ na los kredytobiorców, gdyż oznaczają obniżkę rat pożyczek. 

Zobacz wideo Jak prowadzić biznes w czasie pandemii? Rozmowa z ekspertem OLX

Raty kredytów hipotecznych spadną nawet o kilkaset złotych

Wpływ na wysokość obniżek mają takie czynniki, jak wysokość pożyczonej kwoty oraz okres spłaty, a co za tym idzie wysokość comiesięcznej raty. Zgodnie z wyliczeniami Jarosława Sadowskiego, głównego analityka Expandera, w przypadku uruchomionego w styczniu kredytu na kwotę 300 tys zł na 25 lat, rata spadnie z 1552 zł w lutym do około 1330 zł obecnie. To obniżka rzędu 220 zł na przestrzeni zaledwie czterech miesięcy.

Warto dodać, że banki aktualizują oprocentowanie zwykle raz na trzy miesiące, a czasami jeszcze rzadziej. Niektórzy kredytobiorcy obniżkę raty dostrzegą więc już w czerwcu, a inni będą musieli na to zaczekać kilka miesięcy.

- tłumaczy Jarosław Sadowski. 

Kredyty hipoteczne najtańsze w historii. O pożyczkę jednak coraz trudniej

Obniżka stóp procentowych to pozytywna wiadomość dla obecnych kredytobiorców. Analityk Expandera przestrzega jednak, że dostępność hipotek jest obecnie dość słaba. - Banki podwyższyły wymagania dotyczące wymaganego wkładu własnego. Niechętnie też finansują osoby prowadzące działalność gospodarczą lub takie, które dochody uzyskują z tytułu umowy zlecenia lub o dzieło. Duże znaczenie ma też branża, w której ktoś pracuje. Uzyskanie finansowania wymaga obecnie dużo więcej zachodu niż jeszcze kilka miesięcy temu - wyjaśnia Jarosław Sadowski. 

Więcej o: