Rada Polityki Pieniężnej znów ścina stopy procentowe. Ekonomiści podzieleni

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) obniżyła stopy procentowe z 0,50 proc. do 0,10 proc. w przypadku głównej stopy referencyjnej.

Stopa lombardowa wynosić będzie od 29 maja 0,50 proc. (wobec dotychczasowego 1 proc.), stopa depozytowa - 0,0 proc. (bez zmian), a stopa redyskonta weksli - 0,11 proc. (wobec odpowiednio 0,55 proc.), stopa dyskontowa weksli - 0,12 proc. (wobec odpowiednio 0,60 proc.) w skali rocznej, podano w komunikacie.

"Informacja po posiedzeniu RPP zostanie opublikowana dziś, 28 maja 2020 o godz. 16.00 na stronie NBP.pl" - czytamy dalej. Po posiedzeniu nie odbędzie się konferencja prasowa. 

Zobacz wideo #BiznesWalczy - Bon turystyczny 1000 zł. Czy uratuje wakacje 2020? "Ważniejsze byłoby obniżenie podatków"

RPP znów obniża stopy procentowe 

Pogłoski o tym, że stopy procentowe zostaną obniżone pojawiły się dzisiaj w godzinach porannych. Przypominamy, że 8 kwietnia bieżącego roku RPP obniżyła po raz drugi poziom stóp procentowych w 2020 roku. Podjęte przez bank centralny działania mają na celu poluzowanie warunków finansowych w gospodarce i ograniczenie negatywnych konsekwencji gospodarczych pandemii, wspierając tym samym utrzymanie stabilności makroekonomicznej i finansowej. 

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe do zera. Co na to eksperci? 

Ekonomiści są podzieleni w kwestii oceny tej decyzji. Analitycy z mBanku zwracają uwagę na fakt, że trzeci raz z rzędu po decyzji o obniżce stóp procentowych nie odbędzie się konferencja prasowa przedstawicieli RPP. Główny ekonomista PKO BP Piotr Bujak napisał na Twitterze, że obniżka to "bardzo dziwna decyzja".

Ekonomiści z ING natomiast w ten sposób tłumaczą decyzję Rady Polityki Pieniężnej: "NBP-cięcie niemal do zera, wbrew zapowiedziom. Przeważyło pewnie silne umocnienie PLN ostatnio. RPP idzie ścieżką węgierską: cięcia do zera, wzrost bilansu. Węgrzy chcieli ożywić kredyt MSP i dać krajowe finansowanie deficytu, z drugiej utrzymywać słabego forinta=konkurencyjność" - czytamy na koncie twitterowym.

Więcej o: