Duda złożył projekt ustawy o dodatku solidarnościowym. Zaproponował też zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych
Dodatek solidarnościowy będzie świadczeniem przyznawanym maksymalnie na trzy miesiące, od 1 czerwca do 31 sierpnia 2020 roku. Będzie wynosił 1400 złotych miesięcznie i będzie przysługiwał osobom, które były zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a umowa o pracę z nimi została po 31 marca bieżącego roku rozwiązana przez pracodawcę lub uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta. Dodatek solidarnościowy nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz potrąceniom i egzekucji.
Warunkiem uzyskania prawa do dodatku solidarnościowego ma być posiadanie okresu podlegania w 2020 roku ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy przez co najmniej 90 dni. Wniosek o dodatek solidarnościowy zawierać będzie podstawowe dane osoby uprawnionej, dane pracodawcy, z którym była zawarta umowa o pracę, oświadczenie osoby uprawnionej o spełnieniu warunków, o których mowa w projektowanej regulacji, wskazanie rachunku płatniczego osoby uprawnionej prowadzonego w kraju lub wydanego w kraju instrumentu płatniczego oraz podpis osoby uprawnionej. Zaproponowano, by wnioski o przyznanie dodatku solidarnościowego składane były w formie dokumentu elektronicznego, za pośrednictwem profilu utworzonego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.
Podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych
W projekcie zaproponowano podniesienie kwoty zasiłku dla bezrobotnych do 1200 złotych w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku. W kolejnych dniach posiadania prawa do zasiłku kwota zasiłku miałaby wzrosnąć do 942,30 złotych. Podwyższenie planowane jest od 1 września 2020 roku.
Projekt ustawy to realizacja zapowiedzi Andrzeja Dudy dotyczącej konieczności wprowadzenia, w związku z epidemią, dodatku solidarnościowego oraz podwyższenia kwoty zasiłku dla bezrobotnych - informuje w komunikacie Kancelaria Prezydenta. Duda wyraził nadzieję na poparcie inicjatywy przez wszystkie środowiska polityczne i sprawny przebieg prac w Sejmie i Senacie.
-
Brexit. Za zakupy w Wielkiej Brytanii zapłacił kilkadziesiąt procent więcej. "Doliczamy cło i VAT"
-
Słodko-gorzkie dane z Izraela. Szczepienia idą pełną parą, pandemia nie daje spokoju [WYKRES DNIA]
-
Norweski dziennikarz w dwie godziny kupił w Polsce fałszywy wynik testu na COVID-19. Nie kosztował wiele
-
Niemcy. Angela Merkel chce dalszych obostrzeń. Szuka sposobu na całkowite zamrożenie ruchu lotniczego
-
Dramatyczna wyrwa demograficzna w 2020 r. to... wina rządu PO-PSL? Minister Maląg zaskakuje
- Siłownie wkrótce zostaną otwarte? Sanepid daje zielone światło i mówi o "stosunkowym bezpieczeństwie"
- USA. Główny epidemiolog najlepiej opłacanym pracownikiem rządu. Zarabia więcej od prezydenta
- Szczepionka będzie remedium dla światowej gospodarki? MFW: PKB może wzrosnąć o 5,5 proc.
- 14. emerytura nie dla każdego w pełnej kwocie. Co trzeba wiedzieć o czternastkach?
- Niedzielski: Analizujemy możliwość zakupu szczepionek poza mechanizmem unijnym