Mandat na plaży. Za co można dostać? Jak wysoka może być kara?

Coraz wyższa temperatura i zbliżający się okres wakacyjny sprzyjają temu, by więcej czasu spędzać nad wodą. Wielu Polaków decyduje się na taką formę relaksu, z którą jednak wiążą się pewne ograniczenia. Sprawdziliśmy, za co i w jakiej wysokości można dostać mandat na plaży.

Podczas upalnych dni jednym z ukojeń dla plażowiczów jest spożycie zimnego piwa. Inni z kolei zabierają na plażę swoje czworonogi. Czy te i inne sytuacje grożą mandatem? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Poniżej zebraliśmy wszystkie informacje.

Mandat na plaży. Ile za psa, opalanie topless czy picie alkoholu?

Wiele nadmorskich miast sporządza na okres wakacyjny regulamin, który uniemożliwia wejście na plażę z psem. Za jego złamanie grozi mandat w wysokości do 500 złotych. Poza sezonem, czyli od września do maja, zazwyczaj istnieje taka możliwość, jednak kara w wysokości również 500 zł i może zostać nałożona wówczas, gdy właściciel nie posprząta po swoim pupilu, jeśli ten nabrudzi na plaży.

Wysoka temperatura skłania wiele osób na opalanie się topless. Na plażach publicznych takie zachowanie jest niedopuszczalne i może skutkować mandatem w kwocie 500 zł. Dla nudystów powstały specjalne miejsca, w których mogą się oni opalać praktycznie bez żadnych obostrzeń względem ubioru.

Kolejną z sytuacji, które mogą skutkować otrzymaniem mandatu, jest uprawianie stosunku na plaży. W zależności od charakteru tego czynu, ujętego w art. 51 i art. 140 Kodeksu wykroczeń, kara może wynosić od 20 do nawet 5000 zł. Co więcej, zakochanej parze może także grozić kara aresztu lub ograniczenia wolności.

Jeśli regulamin nie stanowi inaczej, spożywanie alkoholu na plaży nie jest zabronione. Jeśli jednak wbrew zapisom zakaz ten zostanie złamany, kara może wynosić od 50 do 500 zł. Jeszcze większe konsekwencje możemy ponieść w sytuacji, gdy będąc pod wpływem alkoholu, zaczniemy rozrabiać.

Mandat na plaży. Ile za śmiecenie czy palenie papierosów?

Wjazd na plażę pojazdami mechanicznymi, takimi jak samochody osobowe, motory czy quady możliwy jest tylko dla uprawnionych służb. W innych przypadkach grzywna za złamanie zakazu również może wynosić od 50 do 500 złotych.

Podobne kary dotyczą śmiecenia na plaży lub celowego zasypywania piachem odpadów. Kara za taki czyn może wynosić od 50 do 500 złotych. Tyle samo mogą zapłacić plażowicze, którzy zdecydują się na rozpalenie ogniska wbrew regulaminowi.

Lokalne prawo warunkuje, czy na danej plaży wolno palić papierosy. Złamanie zakazu w miejscu, w którym jest to zabronione, może skutkować mandatem w wysokości do 500 zł.

Nieco łagodniej traktowane jest zakłócanie wypoczynku innym osobom poprzez głośne słuchanie muzyki czy przeklinanie. Mandat za takie zachowanie może wynieść od 20 do 500 zł.

Zobacz wideo 'Stop plastik'. Ekologiczny manifest na plaży w Kołobrzegu
Więcej o: