Elektrownia atomowa w Polsce. USA chcą ją nam sprzedać. Andrzej Duda spotka się z Donaldem Trumpem

Jednym z głównych tematów rozmów podczas spotkania Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem ma być współpraca obu krajów w zakresie energetyki. Stany Zjednoczone będą chciały sprzedać Polsce elektrownię atomową - podaje RMF FM.

W środę 24 czerwca prezydent RP Andrzej Duda spotka się w Waszyngtonie z Donaldem Trumpem. Prezydenci mają rozmawiać na temat współpracy w zakresie wojskowości, handlu, obronności, bezpieczeństwa telekomunikacyjnego czy energetyki. 

Spotkanie Duda-Trump w Waszyngtonie. Amerykanie chcą zaproponować budowę elektrowni atomowej 

Wszystko wskazuje na to, że ostatnie z wyżej wspominanych zagadnień może przybrać konkretną formę. Jak donosi RMF FM, Amerykanie chcą zaproponować Polsce budowę elektrowni jądrowej. Strona amerykańska jest ponoć w stanie zapewnić zarówno technologię, jak i wykonanie, a także udzielić Polsce kredytu.

Podczas rozmowy obu prezydentów mają pojawić się konkrety. W przyszłym tygodniu można spodziewać się pierwszych ustaleń. 

Zobacz wideo Czy budowa elektrowni jądrowej ma jeszcze sens? Atomowe za i przeciw

Elektrownia atomowa w Polsce. Strona polska liczy na pomoc amerykańskich firm

Temat współpracy ze Stanami Zjednoczonymi ws. budowy elektrowni atomowej pojawił się także podczas wcześniejszej wizyty Andrzej Dudy za oceanem. Pod koniec lutego minister klimatu Michał Kurtyka rozmawiał ze stroną amerykańską na temat polskiej elektrowni jądrowej. Już wtedy pojawiły się głosy, że Polska liczy na pomoc amerykańskich firm w realizacji tej inwestycji. 

- Chcemy, aby energia jądrowa, jako zeroemisyjne źródło energii, była ważnym komponentem polskiego miksu energetycznego w kontekście wyzwań związanych z celami polityki energetyczno-klimatycznej UE - stwierdził Michał Kurtyka. 

Zgodnie z rządowym planem pierwszy reaktor powinien zacząć działać w 2033 roku. Według wcześniejszych założeń elektrownia miała ruszyć jednak znacznie wcześniej, bo już w tym roku. Na przeszkodzie stoją kwestie finansowe, gdyż inwestycja może przekroczyć kwotę 70 mld złotych. Rozwiązać by to mogła pożyczka od Stanów Zjednoczonych, która - jak ustaliło RMF FM - jest realnym scenariuszem. 

Więcej o: