Andrzej Duda ma kilkaset akcji pewnej spółki. Wyjaśniamy, czy zajmuje się Skotan

Z oświadczenia majątkowego Andrzeja Dudy wynika, że prezydent posiada 446 akcji spółki Skotan. Wyjaśniamy, czym się ona zajmuje.

Oświadczenie majątkowe Andrzeja Dudy zostało opublikowane na stronie internetowej Sądu Najwyższego w piątek. "Osobiście zwróciłem się do SN o zdjęcie klauzuli tajności i ujawnienie mojego oświadczenia majątkowego. Są klauzule i procedury ale ja osobiście nie mam nic do ukrycia" - napisał prezydent, dołączając odnośnik do oświadczenia majątkowego za 2019 rok.

Zobacz wideo Duda kontra LGBT. Komentuje prof. Antoni Dudek

Andrzej Duda w oświadczeniu z marca 2020 roku wykazał, że posiada we współwłasności małżeńskiej mieszkanie spółdzielcze własnościowe o powierzchni 79 metrów kwadratowych, niezagospodarowaną działkę o powierzchni 325 metrów kwadratowych w majątku odrębnym oraz lokal mieszkalny o powierzchni 132 metrów kwadratowych z dodatkowym garażem. Ponadto prezydent wykazał, że posiada 120 tysięcy złotych i 30,5 tysiąca euro na rachunkach bankowych oraz 446 akcji spółki Skotan notowanej na warszawskiej giełdzie. Wśród zobowiązań prezydent wymienił kredyt hipoteczny na kwotę 497 tysięcy złotych na zakup lokum mieszkalnego w ramach majątku wspólnego.

O ujawnienie oświadczenia majątkowego jeszcze przed ogłoszeniem ciszy wyborczej apelował do prezydenta Andrzeja Dudy szef sztabu wyborczego kandydata Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk. Polityk powiedział podczas konferencji prasowej, że Rafał Trzaskowski opublikował swoje oświadczenie majątkowe i jego żony. Mówił też, że oświadczenie prezydenta trafiło do Sądu Najwyższego, ale Andrzej Duda nie wyraził zgody na jego publikację. Cezary Tomczyk dodał, że opinia publiczna ma prawo znać majątek wysokich urzędników państwowych.

Czym zajmuje się firma Skotan?

Duża liczba akcji Skotanu posiadanych przez Andrzeja Dudę, nie przekłada się na wielkie pieniądze. W momencie zamknięcia giełdy w piątek jedna akcja firmy Skotan warta była 2,03 zł. Jak łatwo policzyć, akcje prezydenta Polski warte są jedynie ok. 905 złotych.

Współwłaścicielem notowanej na GPW firmy Skotan SA jest miliarder Roman Karkosik. Biznesmen posiada 17,79 proc. udziałów firmy, których wartość rynkowa to ok. 9,7 mln zł. Skotan działa w obszarze ze biotechnologii. Prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie dodatków żywieniowych, żywności funkcjonalnej i innowacyjnych procesów technologicznych.

Na stronie internetowej Skotan SA można znaleźć informację, że firma obecnie prowadzi badania nad wdrożeniem technologii hodowli drożdży paszowych na bazie degummingu - biologicznego surowca odpadowego powstającego przy produkcji estru i olejów roślinnych (biopaliw). Firma - z pomocą pieniędzy z Unii Europejskiej - kilka lat temu zbudowała drożdżownię w Czechowicach-Dziedzicach w woj. śląskim.

Więcej o: