Wybory 2020. Na kogo zagłosowali przedsiębiorcy? Wynik byłby nieco inny niż w rzeczywistości

W I turze wyborów prezydenckich wygrał Andrzej Duda, który po podaniu wyników przez PKW z 99 proc. obwodów ma 43,67 proc. głosów i w drugiej turze zmierzy się z Rafałem Trzaskowskim (30,34 proc.). Jak wynika z sondażu pracowni IPSOS, gdyby głosowali sami przedsiębiorcy, na pierwszym miejscu znalazłby się prezydent Warszawy.

PKW podała wyniki z ponad 99 proc. obwodów. Według nich Andrzej Duda uzyskał 43,67 proc. głosów, a Rafał Trzaskowski - 30,34 proc. Oznacza to, że obaj kandydaci przejdą do drugiej tury wyborów, która odbędzie się za dwa tygodnie, w niedzielę 12 lipca.

Poza oficjalnymi wynikami wiemy także, jak głosowali mieszkańcy dużych miast czy przedstawiciele poszczególnych grup zawodowych. Jeśli w wyborach bralibyśmy pod uwagę tylko i wyłącznie głosy przedsiębiorców, ich wyniki byłby zgoła inne.

Zobacz wideo Kwaśniewski ocenia szanse na wygraną Trzaskowskiego w drugiej turze

Wybory 2020. Jak głosowali przedsiębiorcy? Kto wygrał w tej grupie wyborców?

Jak wynika z sondażu late poll IPSOS przeprowadzonego na zlecenie TVN24, TVP i Polsatu, wśród właścicieli firm zdecydowanym zwycięzcą jest Rafał Trzaskowski, który otrzymał 43,5 proc. głosów. Na drugim miejscu wśród osób prowadzących działalność gospodarczą znalazł się Andrzej Duda z wynikiem 25,8 proc. głosów. Na trzecim miejscu wylądował zaś bezpartyjny Szymon Hołownia z poparciem na poziomie 16,6 proc. wśród przedsiębiorców. Podobnie, jak ma to miejsce w rzeczywistości, na czwartym miejscu plasuje się Krzysztof Bosak (8,5 proc.), Dalsze miejsca to Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Robert Biedroń z poparciem niższym niż 3 proc. 

Stosunkowo niewielkim poparciem wśród tej grupy wyborców cieszył się Paweł Tanajno (0,4 proc. głosów), który promował się jako kandydat przedsiębiorców. Kilka tygodni temu brał zresztą udział w proteście tej grupy zawodowej. Sprzeciwiali się oni bierności państwa w kwestii pomocy przedsiębiorcom poszkodowanym na skutek zamrożenia gospodarki. 

Więcej o: