Temat bonu turystycznego pojawił się w mediach w maju 2020 roku. Projekt szumnie zapowiadany przez minister rozwoju Jadwigę Emilewicz prawdopodobnie jeszcze w tym roku wejdzie w życie, bo odpowiednią ustawę właśnie przyjęto w Senacie.
Senatorowie zdecydowali się jednak wprowadzić pewne poprawki. Najważniejsza zmiana dotyczy poszerzenia grona odbiorców bonów o emerytów i rencistów. Senat nie przyjął natomiast poprawki, która zwiększała wysokość bonu dla wszystkich beneficjentów do 1 tys. zł.
Do parlamentu projekt ustawy skierował prezydent Andrzej Duda. Ustawa zakładała pierwotnie przyznanie świadczenia w formie bonu w wysokości 500 zł na każde dziecko, przeznaczonego na sfinansowanie usług hotelarskich lub imprez turystycznych realizowanych na terenie kraju. Bon będzie można wykorzystać do 31 marca 2022 roku. Jak napisano w ustawie, koszt bonu turystycznego wraz z kosztami obsługi nie przekroczy 4 miliardów złotych. Źródłem finansowania będzie Fundusz Przeciwdziałania COVID-19.
Senat zajął się także sprawą emerytur dla osób urodzonych w 1953 roku. Chodzi o ponowne przeliczenie wysokości zaniżonych świadczeń dla urodzonych w tym właśnie roku. Z przepisów ma skorzystać około 74 tysięcy osób. Podwyżka dla tych emerytów wyniesie 202 złote.
Problem niższych świadczeń dla rocznika 1953 wynika z ustawy, która w 2012 wprowadziła podwyższenie wieku emerytalnego do 67 lat. W marcu 2019 roku Trybunał Konstytucyjny uznał za niekonstytucyjny przepis, na podstawie którego emerytury osób urodzonych w 1953 roku zostały pomniejszone o wypłacone dotychczas tak zwane emerytury wcześniejsze.