Chcesz znać wysokość emerytury? List z ZUS już do Ciebie nie przyjdzie. Musisz sprawdzić to przez internet

Stan konta w ZUS od początku lipca można sprawdzić tylko przez internet. Związane jest to z pandemią koronawirusa. Na specjalne życzenie można dostać standardowy list lub udać się po informacje do urzędu.

ZUS co roku wysyła nam listy z informacją na temat stanu konta ubezpieczeniowego, a także o szacowanej wysokości emerytury. W tym roku zrezygnowano jednak z tej formy przekazywania informacji. Powodem jest pandemia. Osoby, które chcą otrzymać dane w formie papierowej, mogą wystąpić o to do ZUS-u, który przekaże je w formie listu lub umożliwi odbiór w urzędzie.

Jak sprawdzić wysokość emerytury i stan konta ZUS?

Od 1 lipca można to zrobić na Platformie Usług Elektronicznych. Informacje są udostępnione po czerwcowej waloryzacji składek na ubezpieczenie emerytalne i kapitału początkowego na koncie oraz składek i środków z otwartego funduszu emerytalnego (OFE) zapisanych na subkoncie. 

Informacje o Stanie Konta Ubezpieczonego w ZUS (IOSKU) sprawdzimy, wchodząc po kolei w:

  1. "Panel ubezpieczonego";
  2. następnie zakładkę "Informacje o stanie konta";
  3. dalej wybieramy "Informacja za 2019 rok".

IOSKU pokazuje stan konta na dzień 31 grudnia 2019 roku, co obejmuje zwaloryzowane kwoty kapitału początkowego i składek na ubezpieczenie emerytalne za okres od 1999 do 2018 roku. Uwzględniono także czerwcową waloryzację, co można sprawdzić w zakładce "Stan konta".

Zobacz wideo Czy nie ma zagrożenia dla płynności wypłacania emerytur?

Osoby, które ukończyły 35 lat w 2019 roku, mogą także sprawdzić wysokość hipotetycznej emerytury, obliczoną z samego tylko konta ubezpieczonego oraz z konta i subkonta w ZUS (zakładka „Hipotetyczna emerytura”). Stosowane są dwa warianty wyliczeń: pierwszy zakłada pracę do ukończenia wieku emerytalnego, a drugi przyjmuje zakończenie aktywności zawodowej i zaprzestanie płatności składek w momencie wyliczeń.

Więcej o: