Firma Arriva zorganizuje testy na obecność narkotyków. Przejdą je kierowcy autobusów miejskich

Rzeczniczka prasowa poinformowała, że firma Arriva we współpracy ze specjalistycznym laboratorium zorganizuje testy na obecność narkotyków dla kierowców autobusów miejskich. To konsekwencja ostatnich wypadków w Warszawie.

Jak przekazała IAR rzeczniczka tej firmy Joanna Parzniewska, kierowcy mogą zostać wezwani na szczegółowe badania jeszcze w tym tygodniu. Dodała, że Arriva chce przeprowadzić szczegółowe testy, które obejmą szereg substancji psychoaktywnych, a które można wykonać w warunkach laboratoryjnych po pobraniu materiału.

Zobacz wideo

Joanna Parzniewska mówiła również, że jeszcze wczoraj ogólnodostępnym testom narkotykowym  zakupionym w aptece poddano kilkunastu kierowców. Ich wynik był negatywny. Poddano nim kierowców, którzy byli jeszcze na bazie przed decyzją stołecznego Ratusza o czasowym zawieszeniu umów z firmą Arriva. W sumie przewoźnik planuje skontrolowanie prawie sześciuset kierowców, którzy aktualnie przebywają na urlopach.

Wypadek autobusu ZTM. Warszawski ratusz zawiesił współpracę z Arrivą

Ratusz zawiesił czasowo umowy z przewoźnikiem po wczorajszym wypadku na Bielanach. We wtorek 7 lipca kierowca autobusu linii 181 uderzył w cztery zaparkowane auta i latarnię na ul. Klaudyny. Badanie alkomatem dało wynik ujemny, ale narkotest wykazał obecność metaamfetaminy. Prokuratura skierowała mężczyznę do szpitala. Znane są już wyniki badań toksykologicznych. Jak przekazała prokuratura, wynika z nich, że w organizmie 25-letniego kierowcy wykryto obecność "psychotropowej pochodnej mefedronu". - W stężeniu wskazującym, że kierowca prowadził autobus po użyciu narkotyków, czym wyczerpał również znamiona art. 87 § 1 Kodeksu wykroczeń - poinformowała w rozmowie z RMF FM rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Warszawie, Mirosława Chyr. Sformułowanie "po użyciu" narkotyku oznacza, że stężenie wykrytej w organizmie kierowcy substancji było niewielkie (podobne rozróżnienie na prowadzenie pojazdu "po użyciu" i "pod wpływem" stosuje się także w odniesieniu do alkoholu - określenie "po użyciu" odnosi się do wykroczenia, "pod wpływem" - do przestępstwa).

>>> Dowiedz się więcej: Wypadek autobusu ZTM. Warszawski ratusz zawiesza współpracę z Arrivą. Co to za firma?

Pierwszy, dużo bardziej poważny wypadek z pracownikiem Arrivy w roli głównej, miał miejsce dwa tygodnie temu, kiedy to kierowca staranował autobusem bariery i spadł z wiaduktu mostu Grota-Roweckiego. Zginęła jedna z pasażerek, 18 osób zostało rannych, w tym kilka ciężko. Okazało się, że był pod wpływem narkotyków.

Więcej o: