"Dobry start" to program funkcjonujący od trzech lat. Jego celem jest pomoc rodzicom w zapewnieniu wyprawki szkolnej. W jego ramach rodzice uczących się dzieci w wieku do 20. roku życia (dzieci niepełnosprawnych próg wiekowy został wydłużony do 24. roku życia) otrzymują jednorazowo 300 zł.
Tegoroczny nabór w ramach świadczenia wyprawka 300 plus ruszył 1 lipca. W tym tygodniu informowaliśmy, że w ciągu tygodnia złożono grubo ponad 500 tys. wniosków, co oznacza, że od pierwszych dni cieszy się on sporą popularnością. Wśród rodziców pojawiają się pytania, kiedy na ich konto trafią pieniądze.
Ministerstwo Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej nie podaje dokładnej daty wypłaty środków. W dużej mierze będzie to zależne od tempa pracy w poszczególnych gminach oraz urzędach. Wiadomo jednak, że "w przypadku wniosków złożonych w lipcu i sierpniu, rodziny otrzymają świadczenie nie później niż 30 września". Spóźnialscy będą musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż w przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach gminy mają maksymalnie dwa miesiące od dnia złożenia wniosku na jego rozpatrzenie i wypłatę.
>>> Czytaj też: 300 plus ruszyło. Niektórzy rodzice nie mogą złożyć wniosku o wyprawkę szkolną
Należy również pamiętać, że w celu usprawnienia procesu urzędy nie przysyłają informacji zwrotnych o przyznaniu świadczenia. Oznacza to, że trzeba cierpliwie czekać na pojawienie się pieniędzy na koncie.
Wnioski o świadczenie "Dobry start" od 1 lipca rodzice mogą składać drogą elektroniczną przez ministerialny portal emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal usług elektronicznych ZUS. Przyjmowanie wniosków papierowych natomiast rozpocznie się 1 sierpnia. Można to zrobić w tych samych miejscach, w których składa się wnioski w ramach programu 500 plus, czyli urzędach miasta, gminy bądź ośrodkach pomocy społecznej.