Policja ostrzega przed oszustwami "na bon turystyczny". Sprawcy proponują "specjalną ofertę"

Pojawia się coraz więcej doniesień medialnych dotyczących oszustw metodą na "bon turystyczny" - alarmuje Komenda Główna Policji. Oszuści podają się m.in. za pracowników Ministerstwa Rozwoju i proszą swoje ofiary o wpłacanie pieniędzy.

Od piątku 31 lipca będzie można składać wnioski o przyznanie bonu turystycznego. Oprogramowanie niezbędne do wdrożenia bonu przygotowuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby skorzystać z bonu, trzeba mieć założone konto na platformie usług elektronicznych PUE ZUS, zalogować się i aktywować bon.

Bon będzie przyznawany na dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy z programu "Rodzina 500 plus". Dotyczy to także dzieci, których rodzice pobierają świadczenie rodzinne za granicą i którym nie należy się 500 plus. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 złotych. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością przysługuje bon dodatkowy w kwocie również 500 złotych.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 roku i nie podlega wymianie na gotówkę.

Zobacz wideo Kiedy bon turystyczny trafi do rodzin? (wypowiedź z 16 lipca)

Bon turystyczny. Policja ostrzega przed oszustami

Jak informuje Komenda Główna Policji, bon turystyczny stał się inspiracją dla oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od rodziców małoletnich dzieci.

Sprawcy dzwonią do potencjalnych ofiar i podając się, np. za pracowników Ministerstwa Rozwoju, zachęcają do skorzystania ze "specjalnej oferty na voucher urlopowy", informując, że warunkiem przysłania vouchera, jest wpłacenie na podane konto, pieniędzy za dodatkowe cztery dni pobytu na wakacjach (rzekomo trzy dni są za darmo w ramach bonu)

- czytamy w komunikacie Policji.

"Jeszcze inny 'model" oszustwa opisują banki, do których docierają sygnały, że oszuści proszą o zalogowanie się na stronie internetowej i wpłatę części kosztów wyjazdu. Co więcej, mogą prosić o podanie loginu i hasła do bankowości internetowej lub danych karty płatniczej" - dodają funkcjonariusze.

Policja przypomina, że wiarygodne informacje na temat bonu turystycznego można znaleźć na stronie bonturystyczny.gov.pl i oficjalnych stronach Ministerstwa Rozwoju i Polskiej Organizacji Turystycznej.

"Pamiętajmy, że przestępcy uciekają się do różnych metod, wymyślając historie, wysyłają maile i SMS-y, dzwonią, straszą lub proszą o pomoc. Zawsze przed podjęciem decyzji o przesłaniu jakichkolwiek pieniędzy, warto doradzić się innej osoby, dokonać sprawdzenia na oficjalnej stronie instytucji lub skorzystać z pomocy Policji" - podkreśla KGP.

Więcej o: