LEGO wycofało ze sprzedaży helikopter V-22 Osprey jeszcze przed premierą. To efekt protestu pacyfistów

LEGO zdecydowało się wycofać ze sprzedaży helikopter Bell Boeing V-22 Osprey. Apelowało o to Niemieckie Stowarzyszenie Pacyfistów. Ugrupowanie chce także, by LEGO wycofało się ze współpracy z firmami zbrojeniowymi.

LEGO zaplanowało 1 sierpnia premierę nowego modelu klocków LEGO Technic 42113 Bell Boeing V-22 Osprey Helicopter. Pierwsze zestawy trafiły już do sklepów, a niektóre także do klientów, którzy zamówili je przez internet. Łącznie rozesłano ich 1600, a większość wróci do producenta, po tym jak podjął decyzję o wycofaniu modelu ze sprzedaży 

Zobacz wideo Land Rover Defender z klocków LEGO

LEGO wycofało helikopter Bell Boeing V-22 Osprey

Duńska firma podjęła decyzję, pod naciskiem Niemieckiego Stowarzyszenia na Rzecz Pokoju (Deutsche Friedensgesellschaft, DFG) - informują zagraniczne media, m.in. Gizmodo. Organizacja stworzyła petycję, gdzie oprócz wycofania ze sprzedaży helikoptera, domaga się zaprzestania współpracy z firmami zbrojeniowymi. Uważają również, że zakup takich zabawek wspiera przemysł militarny. 

W oficjalnym komunikacie LEGO podkreśla, że zestaw klocków Bell Boeing V-22 Osprey w ich wersji jest modelem poszukiwawczo-ratowniczym, gdyż firma ma zasadę nie tworzyć zestawów prawdziwych pojazdów militarnych. Mimo to w rzeczywistości model ten używany jest właśnie w takich celach, dlatego firma zdecydowała się wycofać helikopter sprzedaży. LEGO podkreśla, że nie chcą łamać własnych zasad. Na branżowych serwisach możemy dowiedzieć się, że LEGO już w latach 50. ubiegłego wieku wycofało szare klocki (z wyjątkami - jak np. w modelach z "Gwiezdnych Wojen"), gdyż obawiano się, że zostaną wykorzystane do budowania pojazdów militarnych takich jak czołgi. W związku z powyższymi u osób z branży i dziennikarzy pojawił się niepokój, że problem ten został wyłapany tak późno i plany wprowadzenia zestawu na rynek zaszły tak daleko. 

Więcej o: