Morskie Oko. Parking z rezerwacją on-line. Bez rezerwacji miesca lub noclegu nie zaparkujesz

Parking na szlaku do Morskiego Oka, w Palenicy Białczańskiej i Łysej Polanie, został niemal całkowicie objęty rezerwacją on-line. Tatrzański Park Narodowy chce w ten sposób wyeliminować chaos komunikacyjny. Rezerwacją objętych jest 800 z 1000 dostępnych miejsc. Ceny pozostały niezmienione i postój kosztuje 30 zł.

Tatrzański Park Narodowy w maju wprowadził rezerwację on-line miejsc parkingowych na początku szlaku do Morskiego Oka. Teraz poinformowano, że przedsprzedaż miejsc odbywa się już w całości przez internet na parkingach na Palenicy Białczańskiej oraz w Łysej Polanie. 

Ten model sprzedaży rozwijamy od kilku tygodni. Zainteresowanie jest bardzo duże i docierają do nas głosy, że turyści doceniają pewność, że znajdą miejsce na parkingu, co wcześniej nie było takie oczywiste. [...] Zależy nam na usprawnieniu początkowego etapu tatrzańskiej wycieczki. Liczymy również na stopniowe wyeliminowanie korków i chaosu komunikacyjnego w tym rejonie [..]

 - mówi Szymon Ziobrowski, dyrektor TPN. Jak można dowiedzieć się na infolinii, dostępne do rezerwacji jest 800 miejsc z 1000. Pozostałe miejsca przeznaczone są dla osób, które nocują w schroniskach. Oni także powinni dokonać rezerwacji, ale jeśli tego nie zrobią, tych 200 wolnych miejsc będzie czekało właśnie na zapominalskich. Oznacza to, że na parking nie wjedziemy bez rezerwacji miejsca lub rezerwacji noclegu w schronisku.

Zobacz wideo Wał fenowy, niezwykłe zjawisko nad Tatrami

Parking Morskie Oko - ile kosztuje? Gdzie kupić bilety?

Cena parkinu na szlaku do Morskiego Oka nie zmieniła się. Cały czas za parkowanie należy zapłacić 30 zł. Rezerwacji można dokonać na stronie TPN pod TYM adresem. Można to zrobić nawet z miesięcznym wyprzedzeniem, a obecnie dostępne są bilety do końca sierpnia. Nawet na jutrzejszy dzień nie ma problemu z zaklepaniem parkingu, wolne są setki miejsc - to stan z godziny 10:00 we wtorek 28 lipca.

Najpóźniej bilet parkingowy trzeba kupić do północy dnia poprzedzającego jego realizację. Bilet należy wydrukować lub posiadać jego cyfrową kopię na smartfonie. Kupno biletu oznacza rezerwację miejsca parkingowego niezależnie od godziny przyjazdu, choć TPN rekomenduje pojawienie się o 8:00. Osoby nocujące w schroniskach muszą zarezerwować miejsca na pierwszy dzień rezerwacji, kolejne dni dostępne mają być u obsługi parkingu. TPN pracuje nad wprowadzeniem rezerwacji kilkudniowej. 

Istnieją także alternatywy dla tych, którym nie udało się zdobyć miejsca. Z okolicznych parkingów, z których część jest darmowa, do szlaku można dotrzeć transportem publicznym. Dokładne informacje TPN umieścił TUTAJ

Więcej o: