Rusza kolejna edycja Maluch Plus. Od kiedy można składać wniosek? Kto może skorzystać z programu?

Maluch Plus to rządowy program, którego celem jest dofinansowanie miejsc opieki dla dzieci poniżej 3. roku życia. Wkrótce rusza kolejna edycja programu. Wnioski będzie można składać od 7 września 2020 roku.

Marlena Maląg obwieściła rozpoczęcie kolejnej edycji programu Maluch Plus podczas briefingu prasowym w Milanówku. - Ogłaszamy to tak wcześnie, żeby móc ogłosić wyniki konkursu do końca tego roku i rozpocząć te inwestycje jak najszybciej - podkreśliła. 

Minister rodziny zaznaczyła, że rządowa inicjatywa cieszy się sporą popularnością, ale przede wszystkim przynosi konkretne efekty. - Kiedy objęliśmy rządy użłobkowienie w Polsce było na poziomie ponad 12 proc., dziś wskaźnik użłobkowienia sięga 24 proc. Mamy już 6,5 tys. instytucji, które świadczą opiekę nad dziećmi do lat 3 - wyliczała.

Zobacz wideo Czy w te wakacje będziemy mogli wyjechać za granicę? Co z obozami i koloniami dla dzieci?

Maluch Plus 2021. Wyższy budżet. Wnioski można składać od 7 września

Budżet programu w wyniesie 450 mln zł, a nabór wniosków do Maluch Plus 2021 ruszy już 7 września. Wiceminister Barbara Socha zauważyła natomiast, że w kolejnym roku program będzie kontynuowany w coraz lepszym kształcie. 

Zwiększamy kwotę dofinansowania tworzenia jednego miejsca z 25 tys. zł do poziomu 30 tys. zł. Natomiast w tych jednostkach samorządu, gdzie do tej pory nie funkcjonowały żłobki kwota dofinansowania nadal wynosi 33 tys. zł.

- przekazała. 

Maluch Plus. Jak złożyć wniosek? Kto otrzyma dofinansowanie? 

Rządowy program skierowany jest do jednostek samorządu terytorialnego, ale także innych podmiotów, które chcą tworzyć żłobki. Na największe wsparcie mogą liczyć gminy, w których nie ma infrastruktury żłobkowej. W ubiegłym roku wnioski można było składać drogą papierową, dostarczając wniosek do Urzędu Wojewódzkiego bądź elektroniczną za pośrednictwem platformy ePUAP.

Dofinansowanie nie otrzymają tylko ci, którzy wygrają konkurs oceniany przez Ministerstwo Rodziny. Przyszli beneficjenci będą zobowiązani do utrzymania miejsc opieki nad dziećmi przez 5 lat. W ubiegłym roku resort przeznaczył na Maluch Plus 400 mln zł.

Więcej o: