ZUS: ponad 140 tysięcy aktywnych bonów turystycznych. Płatności na prawie 1,8 mln zł

Po niespełna dwóch dobach od uruchomienia Polskiego Bonu Turystycznego aktywowano już ponad 140 tys. z nich - podał w niedzielę Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który obsługuje rządowy progam.

Bon turystyczny można aktywować dopiero od soboty 1 sierpnia, a do niedzielnego popołudnia uruchomiono już ponad 142 tysiące takich bonów - poinformował ZUS 2 sierpnia tuż po godzinie po 16. Łączna wartość tych bonów to ponad 122 mln zł. 

ZUS: 142 tys. aktywowanych bonów turystycznych

Część z osób, które aktywowały bon, już go wykorzystała, płacąc za nocleg lub usługę turystyczną. Takich płatności, jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, było 2,2 tys., a łączna kwota zbliża się do 1,8 miliona złotych. Beneficjenci mogą płacić za towary i usługi oferowane przez ponad 8000 podmiotów turystycznych - dodaje ZUS. 

Jednorazowy bon o wartości 500 zł przysługuje na każde dziecko do 18. roku życia. Na dziecko z niepełnosprawnością rodzice mogą pobrać bon o podwójnej wartości - 1000 zł. Bon turystyczny przysługuje także na dzieci, których rodzice pracują poza granicami Polski.

Bon turystyczny. Za co można nim zapłacić? 

Za pomocą bonów można zapłacić za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne (w tym także turnus rehabilitacyjny), ich lista jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Bony są ważne do końca marca 2022 roku, nie można ich wymienić na gotówkę. 

Czytaj więcej na ten temat: Bon turystyczny tylko na określone wydatki. Na co można go wydać? Dlaczego nie na paliwo i nocleg dla rodziców?

Jak otrzymać bon turystyczny?

Otrzymanie bonu nie wymaga składania żadnych wniosków. Trzeba jedynie mieć profil na PUE, który można założyć za pomocą Profilu Zaufanego lub za pośrednictwem swojego banku - w ramach bankowości elektronicznej. Bon turystyczny trzeba będzie jednak aktywować, zanim będziemy mogli go użyć. Po aktywacji beneficjent dostaje kod, przy pomocy którego można dokonywać płatności w podmiotach turystycznych. Potwierdzenie płatności dostaniemy w formie SMS-a. Uprawnionych do bonu jest sześć i pół miliona dzieci. Budżet programu to ponad trzy i pół miliarda złotych.

Zobacz wideo Aplikacje dla miłośników górskich wycieczek
Więcej o: