Armia to nazwa ogólna dla sił zbrojnych danego państwa, złożona z bardzo różnych jednostek. Na polską armię składają się: wojska lądowe, siły powietrzne, marynarka wojenna, wojska specjalne, wojska obrony terytorialnej, żandarmeria wojskowa czy GROM (jednostka wojsk specjalnych).
Podstawowym kryterium, niezależnie od płci kandydata, jest posiadanie obywatelstwa polskiego i ukończony 18. rok życia. Ochotnik do pracy w armii musi spełnić szereg innych wymagań. Wśród nich najważniejszymi są:
Jak wstąpić do wojska? Pierwszym etapem jest złożenie w WKU (Wojskowej Komendzie Uzupełnień) wymaganych dokumentów. W celach rekrutacyjnych należy przedstawić następujące zaświadczenia i druki:
Jak wygląda rekrutacja do wojska? Kolejne etapy to rozmowa kwalifikacyjna w jednostce wojskowej i testy sprawnościowe. Następnie odbywają się badania medyczne, które dzielą się na dwa etapy:
Orzeczenia lekarskie kierowane są następnie do właściwej placówki WKU, gdzie ma miejsce weryfikacja dokumentów. Jeśli przebiegnie ona z wynikiem pozytywnym, następuje podpisanie przez kandydata kontraktu z dowódcą jednostki, gdzie będzie pełnił służbę.
Jak wygląda praca w wojsku?
Podstawową kwestią w wojsku jest dyscyplina - stąd też trzeba być przygotowanym na konieczność przeniesienia się w zupełnie inną część kraju. Co do zasady żołnierze służą, broniąc granic państwa, co wiąże się także z misjami zagranicznymi. W czasie pokoju kierowani do prac związanych z pomocą cywilom, np. w czasie klęsk żywiołowych i katastrof.
W wojsku polskim można być powołanym do pełnienia służby w formie:
Wysokość uposażeń żołnierzy zawodowych zależy przede wszystkim od posiadanego stopnia wojskowego. Najmniej zarobią szeregowi, a najwięcej generałowie. Poniżej przedstawiamy średnie zarobki w kwotach brutto, które podane zostały na stronie MON:
Zgodnie z rozporządzeniem MON od 1 stycznia 2020 roku przeciętne wynagrodzenie żołnierza zawodowego wynosi 6154 zł brutto. Zgodnie z dokumentem Ministerstwa Obrony Narodowej na wyższych stanowiskach żołnierze mogą zarobić 5790 do 16 830 złotych brutto.
Oprócz uposażenia żołnierzom przysługują:
Więcej informacji na temat zarobków i dodatkowego uposażenia można znaleźć na stronie wojsko-polskie.pl.
W przypadku każdej z misji wojskowych procedury są nieco inne - wiele wniosły w tym zakresie doświadczenia polskich kontyngentów w misjach w Afganistanie i Iraku. Zawsze wyjazd poprzedza odpowiednie szkolenie, które nieco inaczej wygląda w przypadku nowo formowanych jednostek, a inaczej jeśli chodzi o wyjazd już istniejących oddziałów.
Służba cywilna również jest potrzebna w wojsku - chodzi o wsparcie armii w zadaniach, które nie dotyczą bezpośrednio obrony kraju. Przywileje pracowników cywilnych w wojsku nie zawsze są podobne do tych, które posiadają mundurowi. Gdzie szukać ofert pracy w wojsku dla cywili? Podstawowym źródłem będą strony Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Agencji Mienia Wojskowego.
Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów nabór na pracę cywilną w wojsku prowadzony jest na stanowiska:
Praca kierowcy w wojsku to jedno z częściej poszukiwanych haseł. Oferty pracy w takim charakterze to przede wszystkim wysokie wymagania dotyczące prawa jazdy - najczęściej chodzi o kategorie ''C'' i ''C+E''.
Praca pielęgniarki w wojsku także bywa ceniona. Między innymi w Wojskach Obrony Terytorialnej dba się o podnoszenie kwalifikacji personelu medycznego. W tej formacji obowiązują m.in. dofinansowania do studiów specjalistycznych i innych szkoleń.