Majątek Alaksandra Łukaszenki. Oficjalnie nie posiada nawet domu ani oszczędności

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka skrywa informacje na temat posiadanego majątku. Oficjalnie nie ma żadnych oszczędności ani nieruchomości. W rzeczywistości jego majątek może sięgać nawet 9 mld dol.

Alaksandr Łukaszenka pełni funkcję prezydenta Białorusi nieprzerwanie od 1994 roku. Wszystko wskazuje na to, że jego rządu potrwają przez co najmniej pięć lat, gdyż Łukaszenka po raz szósty oficjalnie wygrał wybory prezydenckie na Białorusi. Poza tematem równości i wiarygodności wyborów regularnie wraca także temat jego majątku, gdyż według oficjalnych deklaracji "Baćka" nie posiada nic.  

Majątek Alaksandra Łukaszenki. Oficjalnie nie posiada nic poza prezydencką pensją 

RMF FM przypomina, że w lipcu na stronie Centralnego Komitetu Wyborczego pojawiła się informacja na temat zarobków Alaksandra Łukaszenki. W 2019 roku zarobił on 117 tys. rubli białoruskich (172,3 tys. zł). Dochody to pensja prezydencka, która wynosi na Białorusi około 14,5 tys. zł. Z oświadczenia wynika, że wieloletni prezydent Białorusi nie posiada żadnego majątku ani nieruchomości bądź samochodów. Brakuje tam również informacji na temat posiadanych akcji bądź lokat. 

Niezbyt okazały jest również majątek jego żony Galiny Łukaszenki. Jej zarobki wyniosły 5560 rubli białoruskich (ponad 8 tys. zł). Posiada ona także dom w Szkłowie oraz 56 udziałów w Fabryce Masła Szkłów. 

Zobacz wideo Zamieszki na Białorusi. Ludzie budują barykady na ulicach Mińska

Majątek Łukaszenki. Nieoficjalnie: 17 rezydencji, Maybachy i 9 mld dol. majątku

Na podstawie artykułu nr 37 ustawy "O prezydencie". Łukaszenka ma jednak zapewnione mieszkanie oraz środki transportu specjalnego, a także ochronę. Jego służba bezpieczeństwa to koszt dla kraju rzędu 18 mln dol. rocznie.

Biełsat podaje natomiast, że prezydent może skorzystać 17 prezydenckich rezydencji, które przez zasiedzenie Łukaszenko traktuje jak swoje. Wiele z nich zostało zbudowanych w czasie rządów obecnego prezydenta Białorusi. Koszt budowy Pałacu Niepodległości w Mińsku wyniósł 135 mln dol., Łukaszenka może skorzystać z okazałej posiadłości znajdującej się na brzegu Mińskiego Morza, czyli sztucznego zalewu w okolicach stolicy Białorusi. 

Temat majątku Łukaszenki został nieco odtajniony przez WikiLeaks. Z danych amerykańskich dyplomatów, które przedostały się do mediów kilka lat temu wynikało, że jego majątek sięga 9 mld dol., co czyniłoby go największym oligarchą w kraju. Łukaszenka wyśmiał te doniesienia. Prezydent Białorusi był także widziany w Maybachu Pullmanie wartym ponad 2 mln dolarów

Więcej o: