Zakaz handlu. Czy sklepy będą otwarte 15 sierpnia? Czy w ten weekend zrobimy zakupy?

Ten weekend jest wyjątkowy z uwagi na wypadające w sobotę 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego i następującą po niej niedzielę niehandlową. Czy będziemy mogli zatem zrobić zakupy? Czy sklepy będą otwarte w ten weekend?

W sobotę 15 sierpnia obchodzone są dwie uroczystości - Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego. Jest to dzień ustawowo wolny od pracy, w związku z czym większość sklepów będzie zamknięta. Nieczynne tego dnia będą centra handlowe oraz duże sklepy. Otwarte w tym czasie mogą być jedynie te placówki, których nie obejmuje ustawa zakazująca handlu w niedzielę i dni świąteczne. Otwarcie sklepów zależeć będzie jednak od właściciela każdego ze sklepów.

Zobacz wideo Koronawirus a handel. Jakie firmy wycofują się z Polski? Jakich sklepów stacjonarnych będzie mniej?

Czy w ten weekend zrobimy zakupy?

16 sierpnia natomiast to niedziela niehandlowa. Oznacza to, że w tym dniu zamknięte są wszystkie galerie handlowe oraz sklepy wielkopowierzchniowe typu Lidl, Biedronka czy Tesco.

Najbliższa niedziela handlowa wypada 30 sierpnia w związku z rozpoczęciem roku szkolnego. Na kolejne będzie trzeba czekać do ostatniego miesiąca roku. Wtedy w związku z Bożym Narodzeniem sklepy będą otwarte w niedzielę 13 oraz 20 grudnia.

Jak widać, zrobienie zakupów w ten weekend będzie utrudnione. Te mniejsze będą możliwe np. w osiedlowych sklepach lub Żabkach. Większe warto zaplanować sobie na piątek, zwłaszcza że niektóre sieci specjalnie wydłużają w ten dzień godziny otwarcia swoich placówek handlowych.

Biedronka i Netto wydłużają godziny otwarcia przed weekendem

Jak podaje TVN24, Biedronka wydłużyła godziny pracy swoich placówek w piątek. "W ten sposób sieć ułatwia klientom przygotowania do niehandlowego weekendu. Dlatego też ponad 2 tysiące sklepów sieci Biedronka w całej Polsce czwartek i piątek będzie czynne do godz. 23.00, a ponad 100 placówek pozostanie otwartych również w nocy z czwartku na piątek" - podała sieć w komunikacie przesłanym portalowi.

Na wydłużenie godzin otwarcia zdecydowała się również sieć Netto. "W piątek, 14 sierpnia 2020, godziny pracy wszystkich placówek sieci handlowej Netto zostaną wydłużone. Sklepy będą czynne od godziny 6.00 do 23.00" - wskazało biuro prasowe.

Więcej o: