Szantażował Tesco i zanieczyszczał dziecięcą żywność metalem. Grozi mu 17 lat więzienia

Nigel Wright, hodowca owiec z Market Rasen w angielskim hrabstwie Lincolnshire wkładał kawałki metalu do słoików z żywnością dla dzieci. Czeka na wyrok.

O sprawie Wrighta donosi BBC. Mężczyzna to hodowca owiec z Anglii, który zanieczyszczał odłamkami metalu słoiki z jedzeniem dla niemowląt w sklepach Tesco i szantażował sieć, żądając 1,4 miliona funtów w zamian za zaprzestanie tej praktyki. 

Mężczyzna wysyłał listy do Tesco, w których podawał się za reprezentanta organizacji rolników, zdenerwowanych niską ceną, jaką dostają za mleko. Podpisywał się pod nimi jako "Guy Brush" lub "the Dairy Pirates". "Wyobraź sobie, że usta dzieci są rozcięte i cieknie krew. Albo rozcięte, krwawiące wnętrza brzuszków. Płacisz, oszczędzasz" - pisał w jednym z wielu anonimów.

Mężczyzna podkładał w Tesco słoiki z odłamkami metalu

Nigel Wright został nagrany przez kamery CCTV, w czasie kiedy umieszczał na półce słoik z jedzeniem dla niemowląt zanieczyszczonym odłamkami metalu. Hodowca owiec zrobił to w sklepie sieci Tesco w Lockerbie w południowej Szkocji. BBC podaje przykład dwóch matek, które nieomal nakarmiły swoje dzieci żywnością z kawałkami metalu.

Zobacz wideo Raport ONZ: Jakość produktów rolnych spadnie, ale ceny wzrosną

- Karmiłam swojego synka łyżeczką, kiedy zauważyłam w jedzeniu coś błyszczącego - mówiła w sądzie Morven Smith, cytowana przez BBC. - To było przerażające - dodała matka. Druga z kobiet również zauważyła fragmenty metalu w czasie karmienia swojej dziewięciomiesięcznej córeczki. W wyniku działalności mężczyzny sieć Tesco była zmuszona do wycofania produktów firmy Heinz zawierających żywność dla niemowląt. 

Hodowcy owiec grozi do 17 lat więzienia

Nigel Wright w zamian za zaprzestanie praktyk żądał od sieci 1,4 mln funtów wypłaconych w Bitcoinach. Anonimowe listy były przez niego wysyłane między wrześniem 2018 r. a lutym 2020 r., kiedy to został ujęty. W sprawę pod kryptonimem Operacja Hancock było zaangażowanych ponad 130 policjantów. 

Na komputerze mężczyzny znaleziono zdjęcia zanieczyszczonych metalem słoików, a także szkice anonimów wysyłanych do Tesco. W trakcie postępowania biegły psychiatra stwierdził u Wrighta "przejawy choroby psychicznej". Grozi mu od 8 do 17 lat więzienia. Wyrok zostanie ogłoszony 28 września.

Więcej o: