Węgry wkrótce zamkną granice dla wszystkich obcokrajowców. Zakaz wjazdu od 1 września

Wraz z początkiem września zagraniczni turyści nie będą mogli wjechać na terytorium Węgier. Informację o tym przekazał w piątek szef kancelarii premiera Viktora Orbána.
Od pierwszego września zagraniczni obywatele nie będą mogli wjeżdżać na teren Węgier, z wyjątkiem uzasadnionych przypadków, przy zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa.

- czytamy w komunikacie.

Informacje te przekazał w piątek szef kancelarii węgierskiego premiera, Gergely Gulyas. Poinformował równocześnie, że obywatele Węgier wracający z innych państw będą zmuszeni do odbycia kwarantanny wynoszącej czternaście dni lub trwającej do momentu przedstawienia dwóch negatywnych testów na obecność koronawirusa, wykonanych w odstępie dwóch dni.

Jak stwierdził Gulyas, decyzja o zamknięciu granic została podjęta w celu ochrony zdrowia Węgrów, gospodarki narodowej, zachowania miejsc pracy, a także zapewnienia bezpiecznego rozpoczęcia nauki uczniów po wakacyjnej przerwie.

Wjazd obcokrajowców na terytorium kraju ma być możliwy tylko w ściśle określonych sytuacjach - wyjątkiem będą przejazdy konwojów wojskowych, podróże dyplomatyczne i oficjalne, wjazd zagranicznych pracowników firm działających na Węgrzech ze specjalnym zezwoleniem oraz ruch tranzytowy korytarzami humanitarnymi - przekazał szef kancelarii premiera Węgier.

Koronawirus na Węgrzech. 5511 zakażeń

Na temat możliwości ponownego zamknięcia granic kraju Viktor Orbán mówił już 21 sierpnia, goszcząc na antenie radia Kossuth. Przekazywał wtedy, że sytuacja epidemiczna w wielu państwach pogarsza się dużo szybciej niż na Węgrzech, dlatego izolacja kraju jest obecnie konieczna. W jego ocenie stanowcze decyzje podjęte wiosną pomogły w uratowaniu życia dziesiątek tysięcy ludzi, a wyniesione z tego okresu "solidne doświadczenie" pomoże w walce z wirusem na jesieni.

Na Węgrzech potwierdzono w piątek kolejne 132 przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Jest to drugi najwyższy wynik od początku pandemii. Rekord padł 10 kwietnia, gdy odnotowano 210 pozytywnych wyników. Łącznie w kraju wykryto już 5511 zakażeń, zmarło 614 osób, a 3759 chorych wyzdrowiało.

Więcej o: