Jacek Sasin zapowiada gigantyczne wsparcie dla LOT-u. Będzie potrzebna zgoda Komisji Europejskiej

Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin przekazał, że niebawem będzie możliwe określenie wsparcia, które otrzymają Polskie Linie Lotnicze LOT. Sasin wskazał, że przewoźnik jest jedną z firm, które na pandemii koronawirusa najbardziej ucierpiały finansowo.

Sytuacja epidemiologiczna, lockdown i szereg obostrzeń - wszystkie te czynniki bardzo mocno uderzyły w linie lotnicze, które praktycznie z dnia na dzień musiały zawiesić swoją działalność. Sytuacja wróciła już do względnej normalności, jednak wygenerowane przez ten czas straty finansowe będą ciążyć przewoźnikom jeszcze przez długi czas.

Jacek Sasin zapowiada pomoc finansową. "Nie powinno być problemu z akceptacją"

W rozmowie w Programie 1 Polskiego Radia Jacek Sasin powtórzył, że rząd jest gotowy na wsparcie państwowej spółki. - Prawdopodobnie pomoc będzie na tyle duża, że będzie wymagała zgody Komisji Europejskiej - zaznaczył wicepremier. Z drugiej jednak strony uspokoił, że uzyskanie zgody nie powinno stanowić trudności. - Nie powinno być problemu z akceptacją pomocy ze strony Brukseli, ponieważ takie wsparcie jest udzielane spółkom w całej Europie - wskazał. Wsparciem linii lotniczych zajmują się już np. m.in. rządy Niemiec (9 mld dla Luftahnsy), Finlandii (Finnair - 500 mln euro) czy Portugalii (TAP - 1,3 mld euro). 

Czytaj więcej: Niemiecki rząd chce zasilić narodowe linie lotnicze kwotą 9 miliardów euro

W dalszej części wypowiedzi minister aktywów państwowych oznajmił, że obecnie zarząd LOT-u robi, co może, aby uporządkować finanse spółki. - Między innymi renegocjowane są umowy leasingowe, które nie zawsze były zawierane na korzystnych warunkach. Po tym procesie zostanie ustalone wsparcie dla LOT-u - zapowiedział.

Zobacz wideo Rosyjski myśliwiec przelatujący tuż przed bombowcem USA
Więcej o: