Podwyżki dla urzędników prezydenta. Ile zarabia się u Andrzeja Dudy?

Kancelaria Prezydenta RP ujawniła "Business Insiderowi", na jakie zarobki mogą liczyć pracujący w niej urzędnicy. We wrześniu pracownicy kancelarii dostali podwyżki.

Średnie wynagrodzenie dla urzędników zatrudnionych w Kancelarii Prezydenta to 5727,78 zł brutto. Takie dane podaje KPRP na podstawie listy płac za lipiec. Na ostatni dzień tego miesiąca w bieżącym roku zatrudnienie wyniosło 355,45 w przeliczeniu na pełne etaty.

Czytaj także: Andrzej Duda zarządził podwyżki dla pracowników kancelarii. Nawet 2 tys. zł więcej do pensji

"Dane te uwzględniają wszystkie osoby zatrudnione na podstawie stosunku pracy (kierownictwo i pracownicy komórek organizacyjnych KPRP), w tym osoby przebywające na urlopach macierzyńskich, rodzicielskich, wychowawczych i bezpłatnych, a także osoby zatrudnione w celu zastępstw nieobecnych pracowników - zatem są liczone podwójnie" - poinformowało biuro prasowe kancelarii w odpowiedzi przesłanej "Business Insiderowi"

Kto może liczyć na najwyższe zarobki?

Od września, na mocy zarządzenia prezydenta, urzędnikom przysługują wyższe wynagrodzenia. Na najwyższe pensje mogą liczyć osoby zatrudnione na kierowniczych stanowiskach. Dyrektor generalny otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w wysokości 11 - 13,5 tys. zł. Dyrektor zarabia natomiast między 8,5 tys. a 12,5 tys. złotych. Zarówno jego zastępca, jak i księgowy dostają pensję niższą o 500 zł. Podobne pieniądze zarabiają osoby zatrudnione na stanowiskach doradców - prezydenta oraz szefa kancelarii.

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]

Kierownik zespołu może liczyć na 7 - 11 tys. zł. wynagrodzenia. "Na samodzielnych stanowiskach - ekspertów, audytorów, specjalistów czy radców prawnych - pensja zasadnicza waha się od 6 do 12 000 zł. Niższe zarobki otrzymuje się na stanowiskach wspierających. Referent - najniżej w siatce zaszeregowania - może liczyć na 3000 - 4500 zł miesięcznie, specjalista - od 4500 do 8000 zł, a starszy specjalista - od 5000 do 9000 zł" - podaje "BI".

Zobacz też: Pracownicy budżetówki mogą zapomnieć o podwyżkach. "Niebezpieczne zbliżenie do pensji minimalnej" 

Podwyżki dla urzędników Andrzeja Dudy

Wzrost wynagrodzeń to efekt zmian wprowadzonych zarządzeniem prezydenta Andrzeja Dudy z 7 sierpnia br. (Monitor Polski 2020, poz. 728).  

Jak pisaliśmy w Gazeta.pl, sekretarz stanu w KPRP, Andrzej Dera zapowiedział w sierpniu, że osoby, które podlegają pod jego wydział otrzymają podwyżkę w wysokości 6 proc., co się przekłada na kwoty od 300 zł brutto do 600-700 zł brutto. Budżet kancelarii na 2020 rok wynosi 200 mln złotych, z czego 53 mln zł mają być przeznaczone na wynagrodzenia. 

Więcej o: