Wynagrodzenie minimalne w 2021 roku. Rząd zajmie się projektem rozporządzenia

Polski rząd zajmie się projektem rozporządzenia, które dotyczy podwyższenia płacy minimalnej w 2021 roku. Wynagrodzenie minimalne ma wzrosnąć do 2800 zł, a stawka godzinowa - do 18,30 zł.

O godzinie 10 we wtorek 15 września rząd zajmie się projektem rozporządzenia w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej, które będą obowiązywały w 2021 roku. Z dokumentu, który miesiąc temu opublikowano na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji, wynika, że wynagrodzenie minimalne zostanie podniesione z 2600 tys. zł do 2800 zł, a stawka godzinowa wzrośnie z 17 zł do 18,30 zł.

Płaca minimalna w 2021 roku. "Podwyższenie pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych"

Zanim projekt dotyczący wysokości minimalnego wynagrodzenia i stawki godzinowej trafił do porządku obrad rządu, propozycją Rady Ministrów zajmowała się Rada Dialogu Społecznego. Strona społeczna nie doszła jednak do porozumienia. Z tego powodu konieczne jest uregulowanie tej kwestii za pomocą rozporządzenia. Autorzy projektu przyznają, że wzrost płacy jest ważny m.in. ze względu na epidemię koronawirusa, ale "ocena wpływu podniesienia wynagrodzenia minimalnego do poziomu 2800 zł jest obecnie utrudniona".

"Prognozy dotyczące stopy bezrobocia w 2021 r. prezentowane przez ekspertów krajowych i międzynarodowych wskazują na to, że efekt epidemii będzie odczuwalny przede wszystkim w 2020 r., zaś w 2021 r. sytuacja powinna się ustabilizować lub poprawić. Podwyższenie minimalnego wynagrodzenia za pracę pozytywnie wpłynie na sytuację finansową gospodarstw domowych, podnosząc dochody pracowników wymagających szczególnej ochrony w czasie kryzysu wywołanego epidemią COVID-19" - czytamy w projekcie.

Zobacz wideo Co to znaczy dobrze zarabiać? Pytamy Polaków [5 GAZETA.PL]
Więcej o: