Rząd USA zakazuje TikToka i aplikacji WeChat. Powodem względy "bezpieczeństwa obywateli"

Rząd prezydenta Donalda Trumpa wprowadza zakaz ściągania popularnych chińskich mobilnych aplikacji internetowych - TikTok ora WeChat. Amerykańskie władze tłumaczą swoją decyzję zagrożeniem bezpieczeństwa danych użytkowników. Zakaz będzie obowiązywał już od końca nadchodzącego weekendu.

Zgodnie z decyzją rządu USA od najbliższej niedzieli 20 września amerykańscy użytkownicy smartfonów i tabletów nie będą mogli instalować aplikacji TikTok i WeChat. Ci, którzy je już posiadają, będą mieli natomiast zablokowaną możliwość ich aktualizowania.

Zobacz wideo Kaczyński wyraża poparcie dla tzw. piątki dla zwierząt na TikToku. Nominuje Morawieckiego

USA. Rząd zakazuje TikToka i aplikacji WeChat. "Względy bezpieczeństwa"

Zablokowana zostanie także możliwość transferu pieniędzy za pośrednictwem WeChat oraz wykorzystywania tej aplikacji przez inne oprogramowanie. W przypadku TikToka te dodatkowe restrykcje mają wejść w życie 12 listopada. Stany Zjednoczone powołują się na "względy bezpieczeństwa".

Dzisiejsza decyzja jest kolejnym dowodem na to, że prezydent Trump zrobi wszystko, co możliwe dla ochrony Amerykanów przed zagrożeniem ze strony Chińskiej Partii Komunistycznej

- napisano w oświadczeniu Departamentu Skarbu USA. 

- Podjęliśmy stanowcze działania mające na celu walkę z gromadzenie, danych osobowych naszych obywateli przez Chiny. Jednocześnie promujemy nasze wartości narodowe i demokratyczne normy oparte na obowiązujących w USA przepisach - podkreślił sekretarz handlu Wilbur Ross, cytowany przez CNBC News.

TikTok prowadzi w tej chwili negocjacje na temat częściowego przejęcia przez amerykańską firmą Oracle. Rozwiązanie takie miałoby doprowadzić do wypracowania mechanizmu zabezpieczającego przed nieuprawnionym wykorzystywaniem danych użytkowników przez chińskie władze. 

Z ustalenia agencji Reuters wynika, że restrykcje wobec TikToka mogą zostać wycofane, jeśli właścicielowi aplikacji uda się dojść do porozumienia z amerykańską administracją, co poskutkuje utworzeniem w USA osobnej, obsługującej TikToka spółki. Sekretarz skarbu USA Wilbur Ross poinformował, że jeśli negocjacje zostaną sfinalizowane do 12 listopada, to wówczas restrykcje wobec TikTok mogą zostać zniesione.

Więcej o: