Zmiany w zakresie dowodów osobistych są dziełem wspólnej pracy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministerstwa Cyfryzacji. Nowe przepisy w tej kwestii muszą zostać wprowadzone zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady UE z 2019 roku - podaje MSWiA.
Wśród wszystkich zmian, jakie muszą zastosować państwa członkowskie Unii Europejskiej jedną z najważniejszych jest dodanie do dowodów osobistych drugiej cechy biometrycznej w postaci odcisków palców.
Unijne przepisy wymagają ponadto, aby na dokumencie pojawił się podpis posiadacza, a także wprowadzono możliwość uzyskania dokumentu z 12-miesięcznym lub krótszym terminem ważności. Drugie z tych rozwiązań ma dotyczyć osób, od których czasowo nie można pobrać odcinków palców. Zmiany sprawiają, że niemożliwe będzie składanie wniosku o wydanie dokumentu drogą elektroniczną.
Pomimo unijnych regulacji, nie wszystkie dotychczasowe przepisy ulegną zmianie. W dalszym ciągu dowody osobiste będą wydawane na okres 5 i 10 lat. W przypadku, gdy osoba nie będzie mogła osobiście udać się do urzędu celem oddania odcisków palców, będzie mogła tego dokonać w jednej z planowanych mobilnych stacji, obsługiwanych przez urzędników.
Wszystkie kraje członkowie UE zobowiązane są do implementacji nowych wzorów dowodów osobistych do końca sierpnia 2021 roku. Wymiana dokumentów na aktualne będzie następowała sukcesywnie, wraz z datą upływu ważności dotychczasowych.