Leszek Czarnecki musi odejść z rad nadzorczych "swoich" banków. Chce tego KNF

Komisja Nadzoru Finansowego oczekuje, że akcjonariusze Getin Noble Banku i Idea Banku odwołają Leszka Czarneckiego z funkcji przewodniczącego rad nadzorczych tych instytucji. KNF wszczęła także postępowanie administracyjne w przedmiocie zawieszenia Czarneckiego w czynnościach przewodniczącego rad obu banków.

Zarządy Idea Banku i Getin Noble Banku otrzymały wnioski Komisji Nadzoru Finansowego skierowane do walnych zgromadzeń tych spółek o odwołanie z ich rad nadzorczych Leszka Czarneckiego. Leszek Czarnecki to były szef GetBack, a także były prezes Getin Holdingu i Getin Noble Banku oraz jeden z twórców Idea Banku. Obecnie jest przewodniczącym ich rad nadzorczych i bezpośrednio lub poprzez inne spółki ich głównym akcjonariuszem.

Czarnecki jest jednak obecnie także podejrzany m.in. o popełnienie oszustw na kwotę ponad 130 milionów złotych wobec klientów Idea Banku, którzy kupili obligacje GetBack. Prokuratura Regionalna w Warszawie postanowiła przedstawić Czarneckiemu zarzuty, wnioskuje także o jego tymczasowe aresztowanie.

W związku z tym Komisja Nadzoru Finansowego zawnioskowała do Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Idea Banku i Getin Noble Banku o odwołanie Czarneckiego z funkcji przewodniczącego rad nadzorczych tych instytucji.

KNF poinformowała także, że wszczęła postępowania administracyjne w przedmiocie zawieszenia Czarneckiego w czynnościach przewodniczącego rad nadzorczych Idea Banku i Getin Noble Banku.

Czytaj też: Afera GetBack niewygodna dla władzy? Jest większa od Amber Gold. Opozycja: "To spółka ludzi PiS"

KNF powołuje się na art. 22aa Prawa bankowego. Mówi on m.in. o tym, że członek rady nadzorczej banku musi dawać rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków. Rękojmia ta "odnosi się w szczególności do reputacji, uczciwości i rzetelności danej osoby oraz zdolności do prowadzenia spraw banku w sposób ostrożny i stabilny" - czytamy w ustawie. Jeśli KNF uzna, że ten wymóg nie jest spełniany, może wystąpić z wnioskiem o jego odwołanie. Do czasu podjęcia uchwały o odwołaniu członka rady nadzorczej, KNF może zawiesić go w czynnościach.

Jak donosiła niedawno "Rzeczpospolita", Czarnecki miał być aresztowany jeszcze latem. Według nieoficjalnych informacji gazety, biznesmen już przygotowuje się do obrony i ma starać się o amerykańskie obywatelstwo. Sąd Rejonowy w Warszawie rozpozna wniosek o areszt dla Czarneckiego dopiero 16 października. 

Zobacz wideo Afera KNF zatacza coraz szersze kręgi
Więcej o: