Od lat czeka na 500 Plus. Jeśli dostanie pieniądze, to bez odsetek "Ustawodawca nie przewidział"

Ile może zająć weryfikacja wniosku dotyczącego 500 Plus? W skrajnych przypadkach nawet cztery lata. Urzędnicy odpowiedzialni za wypłacanie środków podkreślają, że wobec niektórych procedur są bezsilni.

500 Plus jest świadczeniem, które przysługuje na każde dziecko w Polsce, które nie skończyło 18 roku życia. Wypłata pieniędzy musi jednak zostać poprzedzona weryfikacją złożonego przez rodzica wniosku. Praktyka pokazuje, że w niektórych okolicznościach proces ten może rozciągnąć się na lata.

Złożył wniosek o 500 Plus w 2018. Czeka na pieniądze. "Od dwóch lat cisza"

Portal Money.pl opisuje historię pana Piotra ze Żnina, który samotnie wychowuję ośmioletnią córkę. Matka dziewczynki pracuje w Wielkiej Brytanii.

- W październiku 2018 r. złożyłem do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wniosek o świadczenie 500 plus na córkę. Zaznaczyłem w kwestionariuszu zgodnie z prawdą, że matka dziecka przebywa za granicą. Ośrodek powiadomił mnie, że decyzję w mojej sprawie wydał Wydział Koordynacji Świadczeń w Toruniu - wyjaśnia mężczyzna cytowany przez portal. Wyjaśnił też, że nie może skontaktować się z urzędnikami, którzy zajmują się jego sprawą. Nie otrzymał też żadnego pisma. - Od dwóch lat kompletna cisza - stwierdza.

500 Plus nie dla każdego? Niektórzy czekają cztery lata

Iwona Mroczkowska z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Żninie w rozmowie z Money.pl stwierdza, że podobnych przypadków jest około 200 rocznie. Niektóre są wyjątkowe, bo kwestia weryfikacji wniosków ciągnie się latami. - Niektórzy rodzice czekają na decyzję z Torunia jeszcze dłużej niż pan Piotr, bo od 2016 r. - wyjaśnia urzędniczka.

Czytaj też: Katastrofa 500 Plus. Miał być programem demograficznym, najmniej urodzeń od 15 lat

Nie wiadomo, kiedy pan Piotr i inni, którzy czekają na świadczenie z 500 Plus, otrzyma środki. Wiadomo jednak, że zostaną wypłacone bez odsetek za zwłokę. "Ustawodawca ich nie przewidział" - podkreśla portal.

500 Plus pochłania miliardy. Wydatki puchną

Największy program socjalny w Polsce kosztuje coraz więcej. Nowelizacja budżetu na rok 2020, przyjęta przez rząd 20 sierpnia, zakłada wzrost wydatków na 500 Plus do poziomu 41 mld zł w tym roku. Będzie o 4 proc. większy od zakładanego w pierwotnej wersji ustawy budżetowej.

Pogram "Rodzina 500 Plus" ruszył 1 kwietnia 2016 r. Początkowo świadczenie było wypłacane tylko na drugie i kolejne dziecko, ale od lipca 2019 dotyczy wszystkich dzieci.  Wydatki na program sukcesywnie rosną - w 2016 roku wyniosły ok. 17,5 mld zł, w 2017 23 mld zł, w 2018 24,5 mld zł. W 2021 r. mają pochłonąć, wedle założeń do budżetu, 41 mld zł. Od początku programu do połowy 2020 roku w ramach programu 500 Plus wypłacono środki o wartości ok. 114 mld zł.

Zobacz wideo Łukasz Kijek zaprasza na najnowszy odcinek programu 'Studio Biznes'
Więcej o: