BI: "Imperium Sasina" na plusie dzięki wpłacie Gazpromu i księgowym zabiegom. Inaczej byłaby strata

Państwowe spółki wykazały w drugim kwartale zysk. Jego lwią część stanowiła jednak wpłata od Gazpromu. Analizując wyniki poszczególnych spółek widać, że wiele firm zarządzanych przez państwo przyniosło straty. W tym samym czasie prywatny biznes poradził sobie znacznie lepiej.

Spółki Skarbu Państwa poradziły sobie z epidemią koronawirusa gorzej od prywatnych - pisze Business Insider. Skórę państwowemu konglomeratowi, w skład którego wchodzi 21 podmiotów, uratowała jedna duża wpłata od Gazpromu oraz księgowe zabiegi paliwowego giganta.

Państwowe spółki na plusie dzięki wpłacie od Rosjan?

W drugim kwartale tego roku 21 spółek kontrolowanych przez państwo przyniosło zysk wynoszący 6,3 mld zł. To o 13,9 proc. więcej niż przed rokiem. Znacznie lepszy wynik jest jednak pozorny. 5,1 mld zł z tej kwoty pochodzi bowiem z jednego tylko źródła: wpłaty od Gazpromu. Rosyjski gigant zwrócił bowiem PGNiG 1,5 mld dol. za zawyżanie w ostatnich kilku latach cen.

Korzystna z punktu widzenia księgowości okazała się też decyzja PKN Orlen. Firma zakupiła od Skarbu Państwa akcje Energii za kwotę 2,77 mld zł. W księgach zapisała jednak, że są warte 3,7 mld zł, a więc niemal miliard złotych więcej - zauważa Business Insider.

Gdyby zatem wynik państwowych spółek pomniejszyć o jednorazową wpłatę od Rosjan i rozliczenie Orlenu okaże się wtedy, że państwowe spółki przyniosły sporą stratę. Wynosi ona 2,8 mld - wylicza portal. To o 8,3 mld zł gorzej niż rok temu.

Państwowe spółki zarobiły mniej. Wyniki gorsze nawet o ponad 1000 proc.

Znaczące pogorszenie sytuacji państwowych spółek widoczne jest jak na dłoni, gdy przyjrzymy się każdej z nich z osobna. I tak PGE wykazała stratę netto na poziomie 1,13 mld zł. Spadek w porównaniu z zeszłym rokiem wynosi 2,23 mld zł, czyli 200 proc. Energa wykazała stratę netto w wysokości 825 mln zł, tu wynik jest gorszy o 914 mln zł, czyli ponad 1000 proc. Jastrzębska Spółka Węglowa jest na 766 mln zł na minusie, co oznacza pogorszenie o 899 mln zł (674 proc). Stratę w wysokości 586 mln zł wykazał też "odzyskany" przez państwo Alior - tu spadek względem prognoz wynosi 566 proc. Skromnie wygląda też wynik netto KGHM - tu na plusie pojawiło się zaledwie 10 mln zł. To o 426 mln, czyli 98 proc. gorzej, niż przed rokiem.

Czytaj też: Rząd zamyka kopalnie. Ekspert: Od lat ubolewam nad brakiem kompetencji ludzi od górnictwa

Prywatne spółki z zyskiem

30 prywatnych spółek z największą kapitalizacją notowanych na giełdzie poradziło sobie lepiej. Zarobiły łącznie ponad 2 mld zł. Wynik pogorszył się o 1,2 mld zł, kilka spółek odniosło też sięgające kilkuset milionów złotych straty. Zyski osiągnęły zarówno podmioty działające na rynku gier, jak i deweloperzy. Również niektóre prywatne banki poprawiły swoje wyniki finansowe.

Zobacz wideo Czy kolejny lockdown jest konieczny?
Więcej o: