Problemy z testami na koronawirusa. Brakuje odczynników. "Niektóre laboratoria nie pracują"

Diagności mają coraz większe problemy z wykonywaniem testów na koronawirusa. Brakuje niezbędnych odczynników. - Niektóre laboratoria nie pracują od tygodnia, nie wykonują żadnych badań - alarmuje dr n. med. Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Diagności alarmują, że mają coraz większe problemy z wykonywaniem testów na koronawirusa. Powodem jest lawinowy wzrost chorych. Krajowa Rada Diagnostów Laboratoryjnych wystosowała apel w tej sprawie w zeszłym tygodniu.

- Problem jest poważny tym bardziej że z każdym dniem będziemy wykonywać więcej testów - mówiła na antenie TVN24 dr n. med. Matylda Kłudkowska, wiceprezes Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych.

Diagności alarmują. Laboratoria potrzebują 300 odczynników miesięcznie, dostają 100

Apel, jak twierdzi izba, nie przyniósł skutków. Odczynników na rynku nadal brakuje.

- Nie jesteśmy w stanie zbadać wszystkich pacjentów tą samą liczbą odczynników, dlatego w niektórych miejscach sytuacja jest dramatyczna - mówi w rozmowie z portalem Interia.pl

- Średniej wielkości laboratorium potrzebuje ok. 200-300 odczynników miesięcznie, by spokojnie, bez stresu prowadzić diagnostykę. Otrzymuje 100. Łatwo podzielić, że na takim poziomie wychodzą trzy badania dziennie. W tym momencie jest to liczba, która absolutnie nie zabezpiecza laboratoriów w odpowiednią liczbę odczynników - wylicza Kłudkowska.

Szefowa Rady Diagnostów podkreśla też, że brak możliwości wykonywania testów sprawia, że lekarze tracą główne narzędzie pracy.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 50

Brak odczynników. "Niektóre laboratoria nie funkcjonują"

Wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych gościła też w programie "Newsroom" stwierdziła, że diagności chcieliby bardziej zaangażować się w walkę z pandemią. Nie zawsze jednak mogą.

- Może być tak, że laboratorium ma moc na 40 - 50 badań dziennie, a odczynników ma tyle, że wystarcza na trzy - wyjaśniła. W związku z tym niektóre laboratoria nie pracują od tygodnia, nie wykonują żadnych badań.

Czytaj też: Koronawirus. Wolnych łóżek i respiratorów jest coraz mniej [MONITORUJEMY SYTUACJĘ]

Znów pobity niechlubny rekord. 6526 zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy potwierdziły zakażenie koronawirusem u 6526 osób. Zmarło 116 pacjentów. Tym samym bilans zakażeń wzrósł do 141 804, a ofiar śmiertelnych do 3 217.

Z COVID-19 wyleczono już ogółem 83 847 osób (wzrost o 1843). Na kwarantannie przebywa natomiast ponad 249 tysięcy Polaków. Liczba zajętych respiratorów i łóżek przez osoby zakażone SARS-CoV-2 wynoszą kolejno 467 i 6084, co stanowi wzrost o 46 i 415.