Nagła rezygnacja prezesa PGNiG. Jerzy Kwieciński ustępuje z funkcji

Jerzy Kwieciński zrezygnował z funkcji prezesa zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), podała spółka. Jeszcze w środę rano Kwieciński podpisał umowę na dostawy gazu z Danii.

"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA "PGNiG", informuje, że w dniu 21 października 2020 roku pan Jerzy Kwieciński złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PGNiG z końcem dnia 22 października 2020 roku" - poinformowała spółka.

Dlaczego Kwieciński zrezygnował z funkcji prezesa PGNiG?

Jak ustalił reporter RMF FM, Kwieciński został do odejścia zmuszony. Jednym z powodów odejścia miała być słaba współpraca z szefem Orlenu. Przypomnijmy, że płocki koncern jest w procesie przejmowania PGNiG, a Kwiecińskiemu nie podobało się, że Obajtek próbował rozdawać karty w jego spółce. Ostatecznie i tak Orlen zyska większą kontrolę nad polskim gigantem gazowym, podaje RMF FM. 

Jerzy Kwieciński został powołany na prezesa gazowej spółki w styczniu tego roku. Na stanowisku tym zastąpił Piotra Woźniaka, którego kadencja upłynęła w grudniu 2019 roku.

W środę Kwieciński podpisał umowę z Duńczykami

Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Kwiecińskiego o ustąpieniu z funkcji Prezesa Zarządu PGNiG, w środę spółka podpisała umowę z duńską firmą Ørsted. Kontrakt będzie obowiązywał od początku 2023 roku do października 2028 roku. W tym czasie PGNiG zakupi prawie sześć i pół miliarda metrów sześciennych duńskiego gazu ziemnego.

Jak powiedział prezes spółki Jerzy Kwieciński, umowa z Duńczykami pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.

"Nie ukrywamy, że chcemy, aby ta umowa pozwalała nam na sprowadzanie gazu wtedy, gdy skończy się nasza umowa z rosyjskim Gazpromem czyli pod koniec 2022 roku" - powiedział Jerzy Kwieciński. "Dzięki nowej umowie będziemy mogli korzystać z gazu duńskiego. Będziemy mogli go sprowadzać Rurociągiem Bałtyckim oraz będziemy go mogli sprzedawać na rynku niemieckim".

Z jakich krajów Polska importuje gaz ziemny? 

Ørsted będzie sprzedawał Polsce część gazu ziemnego wydobywanego w duńskiej części Morza Północnego. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podkreślił, że podpisana dziś umowa pozwoli na sprowadzenie do Polski dodatkowego miliarda metrów sześciennych gazu każdego roku. .

Obecnie roczne zużycie gazu w Polsce wynosi około 19 miliardów metrów sześciennych. Surowiec trafia do Polski między innymi z Rosji, USA, Kataru i Norwegii.

Zobacz wideo Mateusz Morawiecki: Może grozić nam trzecia fala epidemii
Więcej o: