Nagła rezygnacja prezesa PGNiG. Jerzy Kwieciński ustępuje z funkcji
"Zarząd Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA "PGNiG", informuje, że w dniu 21 października 2020 roku pan Jerzy Kwieciński złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu PGNiG z końcem dnia 22 października 2020 roku" - poinformowała spółka.
Dlaczego Kwieciński zrezygnował z funkcji prezesa PGNiG?
Jak ustalił reporter RMF FM, Kwieciński został do odejścia zmuszony. Jednym z powodów odejścia miała być słaba współpraca z szefem Orlenu. Przypomnijmy, że płocki koncern jest w procesie przejmowania PGNiG, a Kwiecińskiemu nie podobało się, że Obajtek próbował rozdawać karty w jego spółce. Ostatecznie i tak Orlen zyska większą kontrolę nad polskim gigantem gazowym, podaje RMF FM.
Jerzy Kwieciński został powołany na prezesa gazowej spółki w styczniu tego roku. Na stanowisku tym zastąpił Piotra Woźniaka, którego kadencja upłynęła w grudniu 2019 roku.
W środę Kwieciński podpisał umowę z Duńczykami
Jeszcze przed ogłoszeniem decyzji Kwiecińskiego o ustąpieniu z funkcji Prezesa Zarządu PGNiG, w środę spółka podpisała umowę z duńską firmą Ørsted. Kontrakt będzie obowiązywał od początku 2023 roku do października 2028 roku. W tym czasie PGNiG zakupi prawie sześć i pół miliarda metrów sześciennych duńskiego gazu ziemnego.
Jak powiedział prezes spółki Jerzy Kwieciński, umowa z Duńczykami pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju.
"Nie ukrywamy, że chcemy, aby ta umowa pozwalała nam na sprowadzanie gazu wtedy, gdy skończy się nasza umowa z rosyjskim Gazpromem czyli pod koniec 2022 roku" - powiedział Jerzy Kwieciński. "Dzięki nowej umowie będziemy mogli korzystać z gazu duńskiego. Będziemy mogli go sprowadzać Rurociągiem Bałtyckim oraz będziemy go mogli sprzedawać na rynku niemieckim".
Z jakich krajów Polska importuje gaz ziemny?
Ørsted będzie sprzedawał Polsce część gazu ziemnego wydobywanego w duńskiej części Morza Północnego. Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński podkreślił, że podpisana dziś umowa pozwoli na sprowadzenie do Polski dodatkowego miliarda metrów sześciennych gazu każdego roku. .
Obecnie roczne zużycie gazu w Polsce wynosi około 19 miliardów metrów sześciennych. Surowiec trafia do Polski między innymi z Rosji, USA, Kataru i Norwegii.
-
Rząd dogadał się z górnikami. "Za węglowe oszustwo zapłacą najwyższy rachunek"
-
Elon Musk nie może znaleźć pracowników do niemieckiej gigafabryki. Polacy wciąż mogą zarobić do 16 tys. zł
-
Rząd szuka pieniędzy na zdrowie, szykuje się narodowa zrzutka. Składki zdrowotne w górę
-
Elon Musk znów pisze historię. Statek SpaceX zabrał czworo astronautów w kosmos
-
Szczyt klimatyczny organizowany przez USA. Co powie Duda? M.in. temat węgla. "Zostaliśmy wybrani"
- Duda stworzył nowe pojęcie? Eksperci od klimatu zachodzą w głowę, czym jest "równowaga emisyjna"
- Emerytura nawet dla tych, którzy nie odprowadzali składek. Nowy projekt ustawy. "Patologia rynku pracy"
- Majówka w Chorwacji. Ambasada apeluje do Polaków o zachowanie szczególnej ostrożności
- Luzowanie obostrzeń epidemicznych? Przed majówką "możemy o tym zapomnieć"
- Dodatkowy dzień wolny dla Polaków? Jest apel do rządu. Chodzi o szczepienia na COVID-19