Intrygujący tweet Kancelarii Premiera. Wykres ucięty dwa miesiące temu. Poprawiliśmy go

- Proszę zobaczyć wykres spadku zakażeń - mówił w Sejmie w środę premier Mateusz Morawiecki, a Kancelaria Premiera na Twitterze opublikowała grafikę pokazującą, że "na przełomie czerwca i lipca epidemia była w fazie schodzącej". Niestety, wykres kończy się na pierwszych dniach sierpnia. Z dzisiejszej perspektywy "faza schodząca" jest ledwie widoczna.

Wykres liczby zakażeń koronawirusem w Polsce (suma z czternastu dni) opublikowany przez Kancelarię Premiera w środę jest oczywiście całą prawdą. Pokazuje sumę zakażeń z 14 dni i "falę schodzącą", gdy przypadków było nieco mniej (a premier przekonywał, że koronawirus jest w odwrocie i nie należy się go bać).

Tyle, że wykres ma jedną zaskakującą wielu obserwatorów cechę - kończy się na pierwszych dniach sierpnia.

Hola, hola, dlaczego oś X kończy się na sierpniu? Nie macie danych? Możemy Wam przekleić!

- pyta się partia Razem. Podobne pytanie zadaje wielu innych internautów. Jeden z nich zwraca też uwagę, że fala schodząca była związana tylko i wyłącznie z wygaszaniem ognisk w kopalniach, a z wyłączeniem województwa śląskiego liczba zachorowań rosła od maja.

Liczba zakażeń drastycznie rośnie

Postanowiliśmy więc uzupełnić wykres przygotowany przez Kancelarię Premiera o aktualne dane. Niestety, "fala schodząca" wygląda z tej perspektywy znacznie mniej spektakularnie. A właściwie - niemal jej nie widać. 

embed

"Fala schodząca", o której pisze Kancelaria Premiera, oznaczała spadek liczby zakażeń z ok. 6 tys. w ciągu 14 dni do ok. 4 tys. Na poziomie poniżej 10 tys. suma notowanych przypadków z ostatnich dwóch tygodni utrzymywała się jeszcze miesiąc temu.

Dziś jesteśmy w zupełnie innej rzeczywistości - w środę po raz pierwszy poziom 10 tys. przypadków został przekroczony w ciągu jednego dnia. Suma z ostatnich 14 dni dochodzi już do blisko 100 tys. i wszystko wskazuje niestety na to, że niebawem ta symboliczna granica również zostanie przekroczona.

Od początku epidemii potwierdzono w Polsce ponad 202 tys. przypadków koronawirusa. Niemal połowę z nich wykryto w ostatnich dwóch tygodniach - w ciągu minionych 14 dni łącznie odnotowano 95,3 tys. zakażeń. W całym wcześniejszym okresie pandemii - ok. 107,3 tys.

Zobacz wideo Stadion Narodowy zmienia się w szpital. Jak wyglądają prace? Kto tam trafi?
Więcej o: