Zakaz handlu w niedzielę. Senacka komisja proponuje spore zmiany

W poniedziałek Senat obraduje nad nowelizacją ustawy antycovidowej. Wśród postulatów Komisji Zdrowia znalazła się poprawka dotycząca przywrócenia handlu w niedzielę na czas epidemii COVID-19.

Komisja przyjęła do dalszych prac zgłoszoną przez senatora Adama Szejnfelda (KO) propozycję, zakładającą przywrócenie handlu w niedzielę na czas epidemii COVID-19 oraz w ciągu 90 dni po jego odwołaniu. 

Zobacz wideo Zakaz handlu w niedzielę staje się fikcją. "Solidarność" się wścieka, rząd milczy

- Jest to wyjście naprzeciw zarówno postulatom kupujących, jak i przedsiębiorców. Powinno rozłożyć ruch w sklepach i pozytywnie przełożyć się na zarobki przedsiębiorców - stwierdził o poprawce marszałek Senatu Tomasz Grodzki, otwierając posiedzenie Izby Wyższej.

Senat. Komisja Zdrowia chce zniesienia zakazu handlu w niedzielę

Za dalszymi pracami komisji nad zaproponowanym przez Adama Szejnfelda projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych opowiedziało się sześciu senatorów, jeden był przeciwny, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Proponowana inicjatywa zakłada jednocześnie, że pracodawca byłby zobowiązany do zagwarantowania pracownikom dwóch wolnych niedziel spośród czterech.

Rząd rozpatruje postulaty przedsiębiorców

O zniesienie zakazu handlu w niedzielę w czasie stanu epidemii oraz przez 180 dni po jego zniesieniu apelowała wcześniej m.in. Rada Przedsiębiorczości. Przed tygodniem szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że rząd analizuje postulat przywrócenia handlu w niedziele w związku z pandemią koronawirusa.

Jeżeli propozycja zostałaby przyjęta przez Senat, trafiłby do Sejmu jako senacki projekt nowelizacji.

Więcej o: