Projekt pomocy dla firm nocą trafił do Sejmu. Jest lista branż i wymagania: dochód niższy o 40 proc.

Epidemia koronawirusa sprawiła, że rząd zdecydował się na ograniczenia działalności wielu branż. Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorstwa, kto znajdzie się na liście objętej wsparciem? Do Sejmu nocą trafił projekt w tej sprawie. Kryteria pomocy są surowe.

W nocy w Sejmie złożono projekt ustawy zakładającej pomoc dla firm, które znalazły się w trudnej sytuacji w związku z nowymi zasadami bezpieczeństwa sanitarnego. Ich wprowadzenie wymogła epidemia koronawirusa. Proponowane przepisy zakładają m.in. wprowadzenie jednorazowego świadczenia postojowego dla przedsiębiorców działających w branżach:

  • gastronomicznej,
  • fitness,
  • targowej,
  • estradowej,
  • filmowej,
  • rozrywkowej i rekreacyjnej,
  • fotograficznej,
  • fizjoterapeutycznej.

Rząd planuje pomoc dla firm. Warunek: dochód niższy o 40 proc.

Przedsiębiorcy będą mogli uzyskać świadczenie pod warunkiem, że ich dochód był co najmniej o 40 procent niższy niż w październiku i listopadzie ubiegłego roku.

Nowela wprowadza też zwolnienia ze składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych. Zwolnienie ma dotyczyć składek za listopad, ale Rada Ministrów będzie mogła wydłużyć ten okres, jeżeli będzie tego wymagała sytuacja, a pozwolą na to finanse budżetu państwa.

Projekt przewiduje też zawieszenie poboru opłaty targowej w 2021 roku. Gminy, które pobierają taką opłatę, będą mogły dostać rekompensatę ze środków Funduszu Przeciwdziałania COVID19.

Czytaj też: Musiałek: Kaczyński nie będzie za Morawieckiego umierał, ale wywali go, jak ludzie zaczną kryzys kojarzyć z nim

O szczegółach dotyczących pomocy dla firm dowiemy się na wspólnej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra finansów Tadeusza Kościńskiego. Jest ona zaplanowana na godzinę 9.

Zobacz wideo Epidemia koronawirusa. Jak pandemia odciśnie się na zdrowiu psychicznym Polaków?
Więcej o: