Nowe obostrzenia. Galerie handlowe częściowo zamknięte. Które sklepy mogą działać?

Podczas czwartkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki ogłosił nową listę obostrzeń, które wejdą w życie od poniedziałku, 9 listopada. Wśród nich znalazły się między innymi nowe zasady funkcjonowania galerii handlowych i poszczególnych sklepów.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od 9 listopada w galeriach handlowych zamknięte będą wszystkie sklepy, z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii, punktów usługowych, sklepów z artykułami dla zwierząt, prasą i artykułami budowlanymi. Decyzja ta była podyktowana rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem.

Dr Paweł GrzesiowskiDr Grzesiowski o obostrzeniach: To decyzje emocjonalne, nie racjonalne

Ograniczenie działania galerii handlowych. "Wciskamy mocno hamulec"

Podczas konferencji premier ogłosił ponadto nowe zasady dotyczące limitu klientów, którzy w jednym momencie mogą przebywać na terenie sklepów. - W mniejszych sklepach do 100 mkw. będzie mogła przebywać 1 osoba na każde 10 mkw., a w sklepach powyżej 100 mkw. pozostaje 1 osoba na każde 15 mkw. - powiedział.

Tłumacząc tę decyzję, premier szczerze przyznał, że Polskę dzieli krok od ostatecznych restrykcji. - Wciskamy mocno hamulec. Krok za tą granicą jest już tylko narodowa kwarantanna, całkowity lockdown - powiedział. Prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys w trakcie konferencji napisał na Twitterze, że "w związku z restrykcjami sanitarnymi wdrożona zostanie Tarcza Antykryzysowa 2.0 w celu ochrony miejsc pracy i firm".

Fryzjerzy, kosmetyczki i salony tatuażu na razie mogą działać

Premier Mateusz Morawiecki oznajmił również, że fryzjerzy czy kosmetyczki na razie mogą funkcjonować bez zmian. - Punkty usługowe w galeriach i te mające siedziby przy ulicach na razie nie będą zamykane. Generalnie czerpiemy tutaj z doświadczeń wiosennych. Po bardzo wnikliwej analizie, na tym etapie dopuszczamy jeszcze tego typu punkty usługowe. Podobnie, jak te które są zakładami usługowymi przy ulicach, jak zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, aczkolwiek w reżimie sanitarnym, który obowiązuje - oznajmił.

Konferencja prasowa premiera  w WarszawieNowe obostrzenia. Wszyscy uczniowie przechodzą na naukę zdalną

Taki stan rzeczy nie musi jednak trwać długo. Premier podczas konferencji dodał, że "nie będziemy musieli ogłosić narodowej kwarantanny w zależności od tego, czy ten hamulec bezpieczeństwa, który dzisiaj wciskamy, będzie wystarczająco skuteczny".

Zobacz wideo Morawiecki: Krok za tą granicą jest tylko narodowa kwarantanna, czyli całkowity lockdown
Więcej o: